Yatırımcılar Bitcoin’e 40,000 Dolar Yatırmışlardı

Bitcoin zirvedeyken yatırımcılar, kripto paraya yasalarca yapılmış bir yoldan yatırım yapabilmek için 40,000 dolar ödemişti. O yatırımcılar şimdi %87 zarara girdi.

Grayscale Bitcoin Investment Trust’tan (GBTC) hisse almak geçen yılın en kötü yatırım kararlarından biriydi.

18 Aralık’ta Bitcoin’in destansı çöküşünün başlamasından bir gün önce, tröstün alıcıları, Bitcoin’e dolaylı yoldan yatırım yapmak için net varlık değerinin %100’ünden daha fazla prim ödedi. Bu spot piyasada 20,000 dolardan işlem gören Bitcoin için 40,000 dolar ödemek gibiydi.

Fiyat farkı büyük ölçüde kıtlık değerinin bir sonucuydu. GBTC’den hisse almak, ABD’li kurumsal yatırımcıların kripto paralara yatırım yapmak için kullandıkları regüle birkaç yoldan biriydi. Kripto para çılgınlığının daha yeni başlamış olduğu beklentisinde olan bazı yatırımcılar öncelik için bu parayı ödemeye istekliydi.

Bitcoin’in 4,000 dolar seviyelerine düşmesi ve Grayscale yatırım tröstündeki prim daralmaları nedeniyle 18 Aralık tarihli bahisler her geçen gün daha kötü görünüyor. Alıcıların pozisyonlarını hala koruyup korumadığı bilinmese de %87’nin üzerinde bir kayıp söz konusu.

O kadar düşüşten sonra bile Grayscale tröstü hala tam olarak ucuz değil. Bitcoin karşısındaki primi hala yüzde 9’un üzerinde.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*