Tenis Kuralları: Puanlama ve Tenise İlişkin Temel Bilgiler

Tenis kuralları, 1890’ların sonunda İngiltere’deki çim tenisinin kaynağından beri çok az değişmiştir. İki istisna, her zaman en az bir ayağın yerleştirilmesini gerektiren hizmet kuralının 1962’deki elimine edilmesi ve 1970’lere kadar uygulamaya konulmamış tiebreaker.

Modern tenis ortada 3′-0 ″ (0.91 m) yüksekliğinde net bölücü, 78 feet (23.77 m) x 36 ft (11 m) seviyesindeki dikdörtgen kort yüzeyinde oynanan bir raket sporudur. Mahkemenin diğer ucundaki oyuncular, kazananı vurana kadar veya bir oyuncu hata yapana kadar topu oyunda tutarken ağı temizlemeye çalışır. Bu, tenis kortu sınırlarının dışına fileye vurmak veya topun bir kereden fazla zıplamasını sağlamak olabilir.

Tenis kortları tipik olarak kilden, doğal çimlerden veya beton, asfalt, akrilik veya diğer sentetik yüzeyler gibi sert bir yüzeyden yapılır. Mahkemenin tam genişliği çiftler maçlarında kullanılırken, tekler maçları tekler tarafları ile sınırlıdır.

Tenis’te Tekli Atış

Tenis raketi oyunu, çeşitli atış türleriyle oynanır. Servis veya kısa servis, bir noktanın başında alınan bir genel gider. Bunu, alıcı oyuncunun aldığı ardışık atış sonrasında geri dönüş izler.

Bir sonraki atış sırası, top zıpladıktan sonra taban çizgisinden oynandığında bir taban vuruşu ya da topun sıçramasına izin vermeden ağda oynatıldığında bir voleybolu içerebilir. Temel vuruşlar tam bir salınım ve takip etmeyi içerirken, kısaltılmış bir salınımla bir voleybolu oynanır ve çok az geri sarılmak ya da geri sarılmak yoktur.

Yarım voleybolu, voleybolu andırır, ancak top zıpladıktan birkaç saniye sonra vurulur. Tipik olarak yarım voleybolu, voleyboldan ziyade ağdan biraz daha ileri ve zemine düşük olarak çalınır. Genellikle oyuncunun ayaklarının önünde idam edilirler.

Groundstrokes, oyuncunun baskın tarafından ileriye doğru sallanan bir hareketle çekilmiş veya ileriye doğru geriye doğru bir hareketle arkadan çekilmiş bir atış olarak oynanabilir. Geleneksel forehand vuruşları raketin önündeki avuç içi ile yapılır.

Backhands, tek elli bir backhand veya iki elli bir backhand olarak uygulanabilir. Forehands en yaygın olarak tek elle vuruş olarak oynanır, ancak iki elle vuruş olarak forehand vurmak mümkündür.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.