Temizlenmeyen su depoları mikrop saçıyor

Gündelik hayatın devamının sağlanması ve özellikle su kesintilerine karşı alınabilecek en önemli önlemlerden birisi olan depolar, titiz bir şekilde korunmadığı ve temizliğinin yapılmadığı dönemlerde adeta hastalık saçan birer kabin haline dönüşebilir. Bundan dolayı su deposu temizliği konusunda oldukça hassas davranmalı ve gerekli bakımlarını zamanında yaptırmalıyız.

Se depoları genellikle apartmanların ya da işyerlerinin ya en üst katında ya da en alt katında bulundurulmaktadır. Bundan dolayı erişim ve insanların gözünün uzağında olmakta ve kirlendiği direkt olarak fark edilmemektedir. Özellikle apartmanın en üstünde bulunan depoların güneş ışınlarına maruz kalmasıyla bu kirlilik daha da artış göstermektedir. Yalıtımı yapılmamış ve gerekli bakımları yapılmamış olan depolar bakteri üretimi yapmaktadır.

Temizliği ve bakımı yapılmamış olan bu depolarda üreyen bakteriler suyun kullanılmasıyla insana ulaşmakta ve sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Özellikle depo kullanımı yapan insanların burada ki suyu direkt olarak içmesiyle ya da burada ki kirli sularla yıkanan meyve ya da sebzeleri yemesiyle bakteriler insan vücuduna girerek üremeye devam eder. Bu tür bakteriler suda yetiştiği ve su yoluyla bulaştığı için hızlı bir şekilde yayılmaktadır.

Bu tür bakterilerin oluşumunu engellemek ve yaygın hastalıkların önüne geçebilmek için su depolarının periyodik olarak temizlenmesi ve bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Bu bakım ve temizlik aynı zamanda yasal bir zorunluluk olup ayda bir yaptırılması gerekmektedir. Depo temizliği esnasında kullanılan temizlik malzemeleri dikkatli bir şekilde seçilmeli daha sonra depoda tortu bırakmayan ve kalıntı oluşturmayan özel maddeler kullanılmalıdır.

Bununla birlikte yine su ile bulaşan hastalıkları önleme açısından oldukça önemli olan su sebillerinin de temizliği ve bakımı özenle yaptırılmalıdır. Su sebil temizliği konusu oldukça önemli ve kritik bir olaydır. Bu aletlerin temizleme işlemleri zamanında yapılmadığı takdirde özellikle ilk olarak suyun kokusunda ve renginde değişme görülecektir. Bu değişimle birlikte bakteri oluşumu hızlanacak ve insan sağlığını tehdit eden olayların başlangıcına sebep olacaktır. Bu sorunların oluşmasını önlemek için gerekli temizliğin zamanında ve düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

http://www.tekdez.com/

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*