Site İçi SEO Analizi – Webmaster Forumu

Arama motorlarında yapılan aramalarda daha üst sıralara çıkabilmek için site içi SEO optimizasyonunun yapılması gerekmektedir. Bu işe başlamak için ise öncelikle site içi SEO analizi yapmalısınız. Peki ama nasıl?

İnternet sitenizin SEO uyumunu kontrol etmeniz ve eksiklerin tespit edilmesi yapılacak olan işlemleri tespit etmek ve planlama yapmak için en uygun yöntemdir. Bu şekilde yol haritanızı kolaylıkla çizebilir ve yapılacak işlemleri kısa sürede bitirebilirsiniz.

Meta Kontrolü

İnternet sitenizin SEO uyumu olması için olmazsa olmazlarından birisi kullanılan metalardır. Öncelikle ana sayfa ve alt sayfalarda meta başlık ve meta açıklama kısımlarının olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Anahtar Kelime Kontrolü

Web sitenizde kullandığınız içeriklerde anahtar kelimenin kullanılması SEO için gereklidir. Yayınladığınız içerikle ilgili anahtar kelime kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilmeli ve yoksa kesinlikle kullanılmalıdır.

URL Yapısı Kontrolü

İnternet sitenizde kullandığınız URL’lerin anlaşılır ve SEO uyumlu olması gerekir. Kullanılan URL’ler içerisinde parametreler, rakamalar ya da anlaşılmayacak ibareler bulunmamalı, internet kullanıcıları URL’ye baktıklarında ne göreceklerini aşağı yukarı anlamalılar. Ayrıca URL optimizasyonu için kelimeler arasında – kullanılmalıdır.

Sayfada Yayınlanan İçeriklerin SEO Uyumu Kontrolü

İnternet sitenizde yayınlanan içeriklerin SEO uyumlu olmaları yapılan aramalarda üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır.

  • Kullanılan her paragraf en az 2-3 cümle içermeli,
  • İnternet kullanıcılarını harekete geçirecek mesajlar ve yönlendirmeler bulunmalı,
  • Anahtar kelimeler ve önemli noktalar bold ya da italik yapılmalı,
  • Başlık ve alt başlıklar H1 ve H2 etiketleri ile kullanılmalı.

Bu noktalara dikkat edildiğinde içeriğiniz SEO uyumlu hale gelecektir.

Bu şekilde kullanılacak yöntemlerin haricinde ücretsiz uygulamalarla SEO analizi yapabileceksiniz. İnternet üzerinden yapacağınız kısa araştırmalarla ücretsiz olarak kullanabileceğiniz programları çalıştırarak internet sitenizin SEO uyumunu kontrol etmiş olacaksınız.

Daha fazlası için : Webmaster Forumu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*