Siber Suç Örgütünün Lideri 100 Bin Bitcoin’le Yakalandı

yuz-bin-bitcoin

Bangkok Post gazetesinin haberine göre, polis uluslararası siber suç örgütünün iki numarası olduğuna inanılan bir Rus vatandaşını yakaladı.

Sergey Sergeyevich Medvedev, Tayvan Suç Önleme Grubu (CSD) tarafından ABD Federal Soruşturma Bürosunun talebi üzerine 2 Şubat’ta Bangkok’ta tutuklandı. Bir dizüstü bilgisayar ve belgeler CSD tarafından kanıt olarak alındı.

Bir kaynak, Bangkok gazetesine verdiği demeçte, Medvedev’in yakalanması sırasında 100,000 Bitcoin (BTC) bulunduğunu söyledi.

530 Milyon Mağdur, 2.2 Milyar Dolar Zarar

Sergey Medvedev, başta çalıntı kredi kartları ve kimliklerinin satışı ile yasadışı olarak elde edilen hükümet belgelerini içeren “In Fraud We Trust” sloganı olan Dark Web sitesinin Infraud’un yöneticisi olduğu iddia ediliyor. Infraud grubu, çoğunlukla kimlik dolandırıcılığına bağlı suçlardan kaynaklanan 530 milyon kişiyi mağdur ederek ve 2.2 milyar dolarlık maddi kayba sebep oldu.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), çalınan paranın büyüklüğü ve uluslararası erişim açısından, Infraud’un dünyanın en büyük siber suç örgütleri arasında yer aldığını söyledi. “Kuruluşun tek amacı, çalınan kimliklerin, bilgisayar zararlı yazılımlarının ve Infraud grubunun üyelerini ve ortaklarını kanunsuz bir şekilde zenginleştiren diğer ürünlerin edinilmesi ve yaygınlaştırılması” şeklinde açıklıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*