Porsche, Arabalar için Blockchain Teknolojisini Test Ediyor

porsche-blockchain

Otomobil üreticisi Porsche, Berlin merkezli startup şirketi XAIN işbirliğinde kendi araçlarında Blockchain teknolojisini kullanmak için test etmeye başladığını duyurdu. Porsche resmi sitesi tarafından 22 Şubatta duyurulan habere göre araçlarda Blockchain teknolojisini test etmek ve uygulamak için harekete geçen ilk otomobil üreticisi olacaklarını bildirdi.

Blockchain teknolojisi vasıtasıyla kullanılacak muhtemel uygulamalar arasında, geçici erişim izni, yeni ve geliştirilmiş iş modelleri için şifreli veri günlüğü ile bir uygulama yoluyla araç kapılarını kilitleme ve açma gibi özellikler bulunuyor. Porsche ayrıca, Blockchain teknolojisinin sürücüsüz araçların güvenlik ve yeteneklerini daha da geliştirmede uygulanabileceğini belirtti.

Porsche finansal stratejisti Oliver Döring, Blockchain teknolojilerinin muazzam potansiyeli olduğuna inanıyor:

“Verileri daha hızlı ve güvenli bir şekilde aktarmak için Blockchain’i kullanabiliriz; bunlar müşterilerimize araçlarını şarj ederken, park ederken veya acente gibi üçüncü bir tarafa vermeleri gerekip gerekmediğini belirtir. Döring, basın açıklamasında yenilikçi teknolojiyi müşteriye doğrudan fayda sağlamak için kullanacağız”dedi.

Blockchain ile Araç Kilidini Açma-Kapama 6 Kat Hızlanabilir

Porsche’a göre Blockchain teknolojisi ile arabayı bir uygulama ile açıp kilitleme sürecini 6 kat hızlandırabilir. “Blockchain arabanın bir parçası haline gelecek ve doğrudan çevrimdışı bağlantı kurmayı mümkün kılacak”. Üstelik, teknoloji, araç için geçici erişim yetkileri vermeyi mümkün ve güvenli bir şekilde mümkün kılar. Araç verisine ve işlevlerine karşı korunan bir bağlantı blok zincir kullanılarak oluşturulabilir. Aynı zamanda, katılımcılar arasındaki tüm iletişimi korur. Üçüncü taraf sağlayıcılar, yalnızca “akıllı sözleşmeler” kullanarak ek donanıma ihtiyaç duymadan entegre edilebilir. Akıllı sözleşmeler, önceden tanımlanmış koşulların oluşması üzerine işlemleri tetikleyen otomatik sözleşmelerdir. Bu, sözleşme ile uyumun teknoloji yoluyla sağlandığı anlamına gelir.

Otomotiv endüstrisindeki diğer şirketler Blockchain teknolojisini test ediyor. Örneğin, UBS bankası ve yazılım devi IBM; şarj istasyonlarında, çok katlı otoparklarda ve ücretli istasyonlarda güvenli işlemleri gerçekleştirebilen bir ” Araç eWallet (cüzdan)” üzerinde çalışıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*