Meksika’nın Kripto Para Yönetmeliği Başkanlık İmzasını Bekliyor

meksika-bitcoin

Meksika konut komitesi Perşembe günü, hızla büyüyen finansal teknoloji sektörünü düzenleme konusunda bir tasarıyı onayladı. Buna kripto para firmaları da dahil olmak üzere ülke çapında endüstri için düzenlemeler getirdi.

Mali istikrarı teşvik etmek ve kara para aklamayı önlemek isteyen yasa tasarısı, Aralık ayında Meksika Senatosunca onaylandı ve şimdi Başkan Enrique Pena Nieto’nun imzasını bekliyor.

Düzenleyiciler yakında, sektördeki şirketler için kilit ayrıntıları belirleyecek olan sözde ikincil yasaları hazırlamaya başlayacak. Kanun fintech şirketlerine, crowdfunding, ödeme yöntemleri ve Bitcoin gibi kripto para birimleri ile ilgili kurallar gibi konularda daha fazla denetleyici kesinlik kazandıracak.

Yasa tasarısı onaylanırsa, açık bankacılık veya kamu kurumları tarafından finansal bilgi toplama araçlarıyla kamuya açık uygulama programlama arabirimleri (API’ler) aracılığıyla kullanıcı bilgilerinin paylaşılmasına izin verilecek.

Fintech dernek başkanı Francisco Mere, “Açık bankacılık, mali kurumların elinde bulunan bilgilerin kurumun değil, kullanıcının mülkiyetinin olduğunu ve diğer finansal aracılara getirilebileceğini kabul ediyor” dedi.

Yasalar uyarınca, küçük ve orta büyüklükteki bankalar ve yeni kurulan şirketler, kullanıcıların yetki vermeleri şartıyla API’ler vasıtasıyla büyük bankaların müşterilerinin bilgilerini kullanabilecek. “Bu, daha iyi hizmetler, daha iyi maliyetler ve daha çok dahil olma olanağı sağlayacaktır” denildi.

Yasanın destekçileri yeni oyuncular, geleneksel bankalarla rekabet etmeye başladıkça Meksika’daki finansal hizmetlerin gelişeceğini belirtti. Yasa genel olarak hazırlandı ve önümüzdeki aylarda kilit ayrıntılar bankacılık ve menkul kıymet düzenleyici CNBV, merkez bankası ve maliye bakanlığı tarafından belirlenecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*