Mehmet Şimşek’ten Kripto Paralar Hakkında Açıklama

kripto-para-mehmet-simsek

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek CNN Türk ekranlarında konuk olduğu bir programda kripto para birimleri hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin hükümet olarak dijital para birimlerine bakış açısına değinen Şimşek, Türkiye’de henüz legal bir altyapısı olmadığını ve gelecekte kendimize özgü bir çalışma yapmayı düşündüklerini ifade etti. İşte Şimşek’in yaptığı açıklamalar:

“Kripto para birimleri şu anda Türkiye’de legal değil, legal altyapısı yok. Bunların akıbetine ilişkin dünyada ortak bir fikir yok ve ciddi soru işaretleri var. Türkiye’de kripto para alanında kendimize özgü bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Dijitalleşmeyi, Fintech konusunda ilerlemeyi çok önemsiyoruz. Fakat spesifik bir takım kripto para birimleri noktasında biz şu anda mesafeliyiz, riskli görüyoruz ve vatandaşlarımıza da bunun beraberinde getirdiği riskleri konusunda uyarılarda bulunduk. Nitekim hatırlarsanız bu tartışmalar yaşanırken kripto para birimleri çok hızlı bir çıkış yaşadı, sonrada bir çöküş yaşadı. Biz vatandaşlarımızın bu spekülasyonlardan zarar görmesini istemeyiz.”

Kripto Para Birimleri Konusunda Bir Çalışma Yapılacak

Başbakan Yardımcısı Şimşek’in açıklamalarına göre ilerleyen süreçte hükümetin kripto para birimleri hakkında yasal bir düzenleme yapılacağı anlaşılıyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Maliye Bakanı Naci Ağbal’da yasal bir düzenleme yapacaklarının sinyallerini vermişti. Ağbal, “Bitcoin konusunda gerek Merkez Bankası gerek Hazine Müsteşarlığı gerek Sermaye Piyasası Kurulu gerekse Maliye Bakanlığı, bu konuyu teknik açıdan çalışıyorlar. Bir noktaya geldiğinde kurumlar arası ortak bir değerlendirme yaparak, bu konudaki hem hukuki altyapıyı hem de bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaparız” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*