Mehmet Ata Ceylan ve Yeka Projeleri Hakkında

Enerji Yatırım Projeleri ile ilgili çalışmalar yapan Mehmet Ata Ceylan 2023 hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ceylan, Türkiye’nin 2023 senesinde enerji üretimi konusunda Yenilenebilir Enerji Kaynaklarındaki üretiminin yüzde otuza çıkması için yürüttükleri YEKA yani Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları adındaki projenin ülkeye katkı sağlama konusunda çok önemli olduğunu vurguladı.

Yürüttükleri projede amaçlarının santral kurmaktan ibaret olmadığını belirten Ceylan, asıl amaçlarının yenilenebilir enerji alanındaki teknolojik gelişmelerin ülkemizde yerli olarak üretilmesi olduğunu ifade etti. Ceylan açıklamasının devamında YEKA projelerinin sayesinde yerliliğin artmasının yanında yerli ürünlerin kalitelerinde de artış olacağını söyledi. Ülkemizde panellerin de daha fazla üretilmesi gerektiğini söyleyen Ceylan AR-GE merkezleri oluşturacaklarını ve bu merkezlerde hücre teknolojisini geliştirerek bu teknolojinin Türkiye’de üretimi için çalışacaklarını aktardı.

Rol Model Ülke

Konuşmasının devamında ülkemizde hızlı bir şekilde geliştirilen enerji alanındaki çalışmalara değinen Mehmet Ata Ceylan, ülkemizin enerji alanında yaptığı hamlelerin ülkemizin geleceği için önemli olmasının yanında bu atılımlar sayesinde ülkemizin Avrupa Birliği başta olmak üzere diğer ülkeler için de bir rol model olduğunu söyledi. Bu rol modellikte özellikle YEKA projelerinin etkisinin büyük olduğunu aktaran Ceylan en son Bulgaristan’da yapılan enerji ile ilgili zirvede YEKA projeleri ve Türkiye’nin enerji hamlelerinin konuşulduğunu aktardı. Enerji kullanımında Bulgaristan’ın yüksek fiyatlar ödemek zorunda kaldığının belirtildiği zirvede ülkemizin enerji alanındaki gelişmelerin dikkatli bir şekilde izlendiği açıklandı.

Yenilenebilir Enerji

Tüm dünyada yenilenebilir enerji için çalışmalar yürütüldüğünden bahseden Mehmet Ata Ceylan dünyada elektrik üretiminde %25 yenilenebilir kaynaklar kullanılır iken fosil yakıtların oranının ise hala %65 olduğunu söyledi. Ülkemizin dünya ortalamalarının üzerinde olduğunu aktaran Ceylan güneş, rüzgar ve jeotermal alanında önde olduğumuzu açıkladı. Ayrıntılı bilgiye Türkiyenin Yenilenebilir Enerji Kapasitesi – Pusulagazetesi  adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Ek: https://www.enerjibes.com/mehmet-ata-ceylan-jeotermal-enerji-yatirimlari/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*