Leylak Fidanı Yetiştiriciliği

 

Leylak fidanı Latince ismi Syringa chinensis’dir. 20’ye yakın türü olan leylak fidanları gövde olarak çalı formda, kışın dökülmeyen parlak yeşil renkte ve kenarları düz-kalp şeklinde olan yaprakları vardır. Çiçeklenme dönemi ilkbahar ayları olup çiçekleri hem güzel görünümlü hem de yoğun kokuludur. -40 derece kadar soğuklara ve donlara karşı dayanıklı olduğu gibi kavurucu yaz sıcaklıklarında oluşan kuraklığa da dayanabilen bir bitkidir. Bu nedenle her rakımda kolaylıkla yetişebilir.

Bol güneşli, suyu iyi süzen ve kireçli toprakları sever. Gölge yerden hoşlanmaz, çiçek verimini düşürür. Bulunduğu yeri seven bir leylak fidanı 3-4 metre boylanabilir. 15-20 litrelik saksılarda balkon, teras ve iş yeri gibi ortamlarında rahatça yetişebilir.

Leylak fidanı dikim mesafesi fidan arası 5 metre ve sıra arası 5 metre şeklinde ve çit oluşturmak için 50-120 cm olabilir. Sadece yaz ortalarında sulamanın bol yapılması, sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında sulamanın seyreltilmesi gerekir. Kış aylarında azot ağırlıklı çiçeklenme dönemlerinde ise fosfor-potasyum ağırlıklı gübreler kullanılmalıdır.

Leylak fidanı üretimi tohum, çelik, daldırma ve aşı ile olur. Çeşitli melezlemelerle yalınkat veya katmerli , beyaz, pembe, kırmızı, açık ve koyu mor, ebruli ve krem renklerinde çiçekleri elde edilebilir. Çok yıllık olan fidan kesme çiçekçilikte, ev ve bahçe süslemelerinde, peyzaj çalışmalarında ve parkları süslemede kullanılır.

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*