Kripto Para Nedir? Ne İşe Yarar? Kripto Para Rehberi

kripto-para

Kripto para, güvenli ve çoğu durumda anonim olmak için tasarlanmış bir dijital para biçimidir.

Kriptografiyi kullanan internetle ilişkili bir para birimi, okunaklı bilgiyi neredeyse anlaşılamayan bir koda dönüştürme işlemi satın alma ve aktarmaları izlemek için kullanılır.

Kriptografi, İkinci Dünya Savaşı’nda güvenli iletişim ihtiyacından doğdu. İnternette iletişim, bilgi ve para güvenliğinin sağlanması için bir matematik teorisi ve bilgisayar bilimi unsuru olan dijital çağda gelişmiştir.

İlk kripto para birimi Bitcoin oldu 2009 yılında oluşturuldu ve hala en popüler coin. Geçtiğimiz on yılda kripto para birimleri yaygınlaştı ve şu an internette 1000’in üzerinde dijital para birimi var. Bitcoin geçen yılın sonunda 20.000 dolara yükseldi ve şimdi 9000 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kripto para birimleri nasıl çalışır?

Kripto para birimleri, adlarını kullanmaya veya bir bankaya gitmek zorunda kalmadan kullanıcıların güvenli ödeme yapmalarını ve para depolamasına izin vermek için merkezi olmayan bir teknoloji kullanmaktadır. Para birimi sahipleri tarafından güncellenen ve tutulmakta olan tüm işlemlerin bir kaydı olan Blockchain adlı dağıtılmış bir genel deftere işlenir.

Bitcoin Nedir?
Dijital para birimi, herhangi bir bedel ödemeden ücret ödemeden kullanılır. Güçlü bilgisayarlarıyla işlemlerinizi sıkı sıkıya tutan ve ödüllendirilen “madenciler” tarafından işletilen, merkeziyetçi bir kasiyer olan Blockchain (blok zincir) üzerinde çalışır.

Kim icat etti?
Anonim bir internet kullanıcısı olan Satoshi Nakamoto, 2009’da internete koymadan önce 2008’de bitcoini icat etti. Satoshi’nin kim veya kimler olduğu bilinmemekte.

Ne İçin Yapıldı? Amacı Nedir?
İnsanlara hiçbir aracı olmadan ve komisyon ücreti ödemeden istediği anda istediği yere Bitcoin gönderebilmesi amacıyla yaratıldı. Bitcoin özel, isimsiz işlemler için bir araç olarak görülüyor, uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı satın alımlar için tercih edilen ödeme yöntemi olarak kullanılmakta.

Bitcoin Değeri Var mıdır? Varsa Ne Kadar?
Evet. Aralık 2017 itibarıyla, dolaşımda yaklaşık 16.7 milyon Bitcoin vardı. 230.000.000 $ ‘lık bir pazar değeri için her biri 20.000 $’ a  kadar çıkan Bitcoin fiyatı bu yükselişten sonra her biri yaklaşık 10.000 $ değerinde.


Kripto para birimleri, karmaşık matematik problemlerini çözmek için bilgisayar gücünü kullanarak içeren madencilik adı verilen bir işlem aracılığıyla oluşturulur. Kullanıcılar kripto para birimlerini borsalardan satın alabilir, daha sonra kripto para cüzdanlarını kullanarak bunları saklayabilir veya harcayabilir.

Kripto paralar ve Blockchain teknolojisi uygulamaları hala finansal koşullarda gelişmekte ve ilerleyen dönemlerde daha fazla kullanım beklenmekte. Tahviller, hisse senetleri ve diğer finansal varlıkları içeren işlemler sonunda teknolojiyi kullanarak işlem görür.

En Yaygın Kripto Para Birimleri Hangileri?

Bitcoin: ilk çıkan ve bugüne kadar en çok satılan kripto para birimidir. Para birimi 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildi, bu blok zincirini geliştiren gizemli bir kişidir. Şubat 2017 itibarıyla yaklaşık 150 milyar dolar piyasa değeri bulunmaktadır.

Ethereum: 2015 yılında geliştirilen Ethereum, Blockchain ağında kullanılan para birimi, ikinci en popüler ve değerli sanal para birimidir. Ethereum, Şubat 2017 itibarıyla yaklaşık 90 milyar dolar piyasa değerine sahiptir. Ancak, Ether çalkantılı bir yolculuk geçirdi. 2016’da büyük bir darbe aldıktan sonra iki para birimine bölünürken, değeri son aylarda 940 dolara kadar ulaştı.

Ripple: 2012’de icat edilen başka bir dağıtılmış defter sistemidir. Ripple, kripto para değil, daha fazla işlemi izlemek için kullanılabilir. Santander ve UBS gibi bankalar tarafından kullanılmış ve yaklaşık 35 milyar dolar piyasa değeri var.

Litecoin: Para birimi, Bitcoin’e çok benzemekle birlikte daha hızlı ödemeler ve daha birçok işlemi mümkün kılan süreçler de dahil olmak üzere yeni yenilikler geliştirmek için daha hızlı hareket etmiştir. Litecoin’in toplam değeri yaklaşık 9 milyar dolar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*