Kartonpiyer Modelleri

Ülkemizde mekânlar için yapılan iç dekorasyonun önemli olduğu özellikle son yıllarda yeniden anlaşılmıştır. Binalar, duvar çıtası fiyatlarıya da kartonpiyer uygulamaları ile fiyatlarını ikiye katlayabilmektedir. Bunun yanı sıra gerçekleştirilen uygulamalar bireysel zevklerin evlere ve iş yerlerine yansımasını da sağlamaktadır. Üstelik geçmiş zamanlarda oldukça pahalı olan iç dekorasyon uygulamaları günümüzde doğru adımların atılması neticesinde cepleri yakmayacak fiyatlar üzerinden sağlanabilmektedir.

Kartonpiyer uygulamasında modellerden önce ana malzeme hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Öncelikle kartonpiyer, mekânları farklı kabartmalar ile süsleyen bir yapı malzemesidir. Duvarlarda, tavanların orta kısımlarında ya da sadece perde önlerinde kullanılabilmektedir. Zevk ve kişisel tercihlere göre değişen uygulama alanlarında kartonpiyerlerin ana malzemesi de değişim göstermektedir. Geçmiş zamanlarda kartonpiyer uygulamaları sadece kıtıklı alçıdan yapılmaktaydı. Ancak günümüzde taşıması ve uygulaması daha kolay olan materyaller ile de kartonpiyerler mekânlarda kendini gösterebilmektedir. Uygulamalarda tercih edilebilen modeller binanın havasına göre değişim göstermektedir. Günümüzde düz kartonpiyer modelleri olduğu gibi farklı desenler ile ihtişamlı bir hava yaratan modeller de bulunmaktadır.

Kartonpiyer Uygulaması

Kartonpiyer modellerinin seçilmesi uygulamanın yapılması için gerekli olan ilk adımdır. Modellerde desen ile başlayan farklılıklar en ve boylardaki farklılıklarla devam etmektedir. Oldukça ince ve kibar modeller olduğu gibi alanın özelliklerine göre uygulanması daha doğru olan büyük modeller de mevcuttur. Kartonpiyer uygulamaları duvarlarda ya da kirişlerde de kendini gösterebilmektedir. Üstelik uygulamalar sadece alanı vurgulamak gibi bir avantaj sağlamamaktadır. Uygulama sonrasında yapılan ekler sayesinde mekânlarda ekstra kullanım alanları elde etmek de mümkündür.

Tavan için yapılan kartonpiyer çalışmaları sonrasında mekânlarda farklı desenler oluşturulabilmektedir. Desenler olduğu gibi kartonpiyer çalışmaları tavan renklendirilmesinde de kullanılabilmektedir. Genellikle beyaz olan tavanlar belli kısımlarına kartonpiyerler eklenerek, çerçevelenmiş kısımlarına ekstra renklendirmeler yapılabilmektedir. Bu sayede tavanlar evin ya da iş yerlerinin genel havası ile bir bütün oluşturabilmektedir. Kartonpiyer uygulamalarında tüm tavan ya da sadece köşe kısımlarda işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Bireyler model örneklerinin uygulanmış hallerini daha öncesinde görebildikleri için seçimlerinde nasıl bir sonuç alacakları hakkında da doğru bir fikir sahibi olabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*