Kanada Bitcoin Madencilerini Quebec’e Gelmeleri için Teşvik Ediyor

kanada-bitcoin-madencilik

Bitcoin madenciliği tuhaf bir endüstridir. Yüksek işlemci gücüne sahip özel donanımlı bilgisayar grupları karmaşık denklemleri çözerek Bitcoin üretir ve bu süreç içerisinde muazzam miktarda elektrik enerjisi tüketir. Bu tür operasyonların günümüzde ekonomik açıdan mümkün olması için madenciler mümkün olan en ucuz elektriğe ihtiyaç duyuyorlar.

Enerji, Asya’nın belli bölgelerinde ucuzdur, ancak birçok ülke kripto para birimlerine pekte iyi gözle bakmıyor. Örneğin Çin, ani bir Bitcoin çöküşünün ekonomik kaosa neden olabileceği konusunda endişeli. Daha da önemlisi, zaten havası kirletilmiş bir ülkede ekstra kirliliğe neden olan kömürle çalışan enerji santralleri yakınındaki kripto para madenciliği işlemlerini yasaklamak istiyor.

Kanada, Ürettiği Fazla Elektrik Enerjisini Bitcoin Madencilerine Satmak İstiyor

Birçok Bitcoin madencisi ucuz enerjiyi nerede bulabilecekleri sorusuna cevabı Quebec’te bulunacak. Kanada eyaleti, Kuzey Amerika’daki en düşük elektrik fiyatlarına sahip ve bir yılda 100 terawatt saatlik bir enerji fazlalığı üretiyor – Global News’e göre, üretilen bu fazla elektrik enerjisi yılda 6 milyon konuta elektrik sağlamak için yeterli. Bu nedenle, Çin gibi madencileri geri çevirmek yerine, eyaletin enerji ajansı Hydro Quebec, onları gelmeleri için teşvik ediyor.

Quebec, elektrik üretiminin yaklaşık %97’sini hidroelektrik santrallerinde üretmekte ve Kuzey Amerika’daki endüstri ortalamasının 50 ila 240 kat daha düşük bir TWh güçte yaklaşık 1,245 ton karbon üretmektedir. Kripto para madenciliği Quebec’te nispeten temiz ve ucuz olduğundan hem eyalet sakinleri hem de madenciler için ilginç hale geliyor.

Bununla birlikte, hidroelektrik barajlar karbon içermiyor, ancak tartışmalı olmadıkları anlamına gelmiyor. 1970 ve 2000 yılları arasında inşa edilen bir çok proje, eyaletteki Innu, Cree ve Inuit kabilelerinin hayatlarını olumsuz etkiledi ve geleneksel tuzak ve balıkçılık alanlarını sular altında bıraktı.

Quebec’te hidroelektrik güç bol bulunurken, yakın gelecekte bu durum değişebilir. Hydro Quebec fazla enerjisini ABD’ye ihraç ederek daha fazla para kazanabilir; bu da madencilerin ucuz fiyatları sonsuza kadar görmemeleri anlamına gelir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*