Japonya’da Kripto Para Yatırımcılarına %55’e Varan Vergi Getirildi

japon-vergi-bitcoin

Bloomberg 8 Şubat Perşembe günü, Japon kripto para yatırımcıları yıllık vergi beyanları üzerinde açıklanan kârları üzerinden yüzde 15 ila 55 arasında bir ödeme yapacaklarını bildirdi.

Bloomberg, Japon Ulusal Vergi Dairesi tarafından “geçen yıl” zaten sanal para birimi işlemlerine yapılan sermaye kazançlarının “çeşitli gelir” olarak kabul edildiğini belirtti.

Kripto para karı üzerindeki vergi, yılda 40 milyon yen (yaklaşık 367.600 dolar) kazanımlara uygulanan yüksek yüzde vergisiyle, hisse senedi ve yabancı para birimlerden alınan kazanç vergilerinden yaklaşık %20 vergi oranından daha yüksek.

Buna karşılık, Güney Kore Ocak ayında yaptığı açıklamada, kripto alışverişi şirketlerin mevcut vergi politikası uyarınca yüzde 24,2 oranında vergilendirilecek.

Satın Alınan Bitcoin’lerin %40’ı Japon Yeni ile Alındı

Bloomberg’e göre, Bitcoin (BTC) ticaretinin yaklaşık yüzde 40’ı son zamanlarda Japon Yeni ile gerçekleştirildi, bu da ülkenin kripto vergilerinden büyük bir gelir alacağı anlamına geliyor.

bitcoin-japon-yeni

Bloomberg, Japon Ulusal Vergi Dairesinin potansiyel olarak vergi kanunlarının uygulanmasını sağlamak için kripto para yatırımcılarının bir veritabanı oluşturduğunu ve elektronik ticareti izlemek için Tokyo ve Osaka’da ekip oluşturduğunu bildirdi.

ABD İç Gücü Servisi (IRS) de bugün, vergi beyanlarında karlarını bildirmeyen kripto para kullanıcılarını takip etmeyi amaçlayan 10 kişilik bir araştırmacı ekibi oluşturduklarını bildirdi.

Japonya , Bitcoin’i Nisan 2017’de yasal bir ödeme yöntemi olarak kabul etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*