İdiyopatikPulmoner Akciğer Hastalığı

Modern tıbbın gelişmesine rağmen hale sebeplerinin neler olduğu belirlenemeyen ipf hastalığı, pek çok akciğer hastalıklarında olduğu gibi sigara kullanımı olan kişilerde daha sık görülmektedir. Günümüzde ipf hastalığı tanısı alan hastaların yaklaşık %90’nın da aktif sigara içme öyküsü bulunuyor. Zaman zaman da çevrede bulunan bazı zararlı kimyasal tozlar da ipf hastalığına neden olur. Genellikle yaşa bağlı olarak görülen ipf nedir ve nasıl tedavi edilir? Klinikte ipf hastalarına yönelik yapılan hizmetler hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

İpf Hastalığı Nedir?

İdiyopatikpulmoner akciğer hastalığı akciğerlerin sertleşmesine bağlı olarak hastaların zamanla nefes almada zorluk çekmesi şeklinde klinik tablo gösterir. İpf merkezi olarak hizmet veren klinikte alanında deneyimli akciğer hastalıkları uzmanı olan hekimler hastaların detaylı anemnez öyküsünü alarak tedavi aşamasını planlar.

İpf Hastaları Aktivitelerini Nasıl Yapmalıdır?

İpf hastalarına yaşamlarına devam edebilmeleri için destek sağlayan klinikte hastaların günlük aktivitelerini nasıl yapmaları gerektiği hususunda ayrıntılı bilgi verilir. Hastaların bisiklete binmesi ya da evde ki rutin işlerini oturarak yapması oksijenasyona yardımcı olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*