Hindistan’da İki Kripto Para Borsası Yasaklama Tehdidinden Dolayı Ticareti Durdurdu

hindistan-bitcoin-borsa

Hndistan’da hizmet veren iki kripto borsası, hükümetin olası bir yasaklama darbesinden korktukları için ticareti durdurdu. BTCXIndia ve ETHEXIndia borsaları Pazartesi günü işlemlerini durdurdu.

Her iki pazarın kurucusu ve CEO’su olan Kamesh Mupparaju’ya göre, Hint hükümetinin yasaklamayla tehdit etmesinden dolayı operasyonlar durduruldu. Muppajaru, “Kripto para ticaretinin yasaklanmasıyla ilgili ani bir emir çıkarsa, bu müşteriler için sorun anlamına gelecektir” dedi.

Yetkililer defalarca Hintlilere sanal para ticareti yapmamaları için ısrar ettiler. Maliye bakanlığı Aralık ayı sonlarında “Ponzi sistemi” ile kıyaslarken, Maliye Bakanı Arun Jaitley Şubat ayında yaptığı açıklamada, hükümetin “gayri meşru faaliyetlerin finansmanında veya ödeme sisteminin bir parçası olarak” kullanımlarını ortadan kaldıracağını söyledi.

Hindistan merkez bankası ayrıca kripto para birimlerine yatırım yapanların “kendi sorumluluğunda” yaptığı konusunda uyarıda bulundu. Hükümet henüz dijital para birimleri üzerinde herhangi bir kısıtlama getirmediği halde, bunun gerçekleşebileceği tehdidi endüstride paniğe yol açıyor.

BTCXIndia ve ETHEXIndia, 1 Ocak’ta yeni mevduat kabul etmeyi bıraktı ve müşterilere Jaitley’nin konuşmasından bir hafta sonra paralarını geri çekmelerini söylemeye başladı.

Borsalar tarafından geçen ay gönderilen bir e-postada kullanıcılara “Hindistan hükümeti kripto para ticareti konusunda cesaret kırıcı. Bu, işimizi çok fazla stres altına sokuyor ve bizi devam edebileceğimizi hissetmediğimiz bir konuma getiriyor” dedi.

Kripto para ticareti hizmetini durduran borsalar kripto para birimlerini güçlendiren blok zincir teknolojisini benimseyen kurumsal müşterilere danışmanlık hizmeti vererek danışmanlık alanına odaklanıyorlar.

Borsalarda günde yaklaşık 46,000 dolar kripto para ticareti yapılıyordu ve yaklaşık 35.000 müşteriye sahipler. Şimdilik kapatılacak Hint kripto para borsa platformu bunlar. Diğer popüler Hint dijital para borsaları; Zebpay, Unocoin ve Coinsecure, hala hizmet vermeye devam ediyor.

Mupparaju “Diğer borsalardan biraz daha ihtiyatlıyız. Müşteriler paralarını bize yatırıyor, bir şeyler ters giderse çok küçük bir oyuncuyuz ve başka yerden gelen gelirimiz yok, bu yüzden büyük riskler alamıyoruz” dedi.

Yetkili, eğer hükümet ayrıntılı bir düzenleyici çerçeve oluşturursa, borsalarda ticarete yeniden başlayabileceğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*