Fransa Ekonomi Bakanı: ‘G20 Zirvesi’nde Bitcoin’i Tartışmalıyız’

fransa-bitcoin

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, yerel kaynak Les Echos tarafından 15 Ocak Pazartesi günü kripto para yönetmeliğini düzenleyecek kurula başkanlık etmek üzere bir Bitcoin eleştirmeni atadı.

Dört yıl önce Bitcoin’i “modern zamanın lale çılgınlığı” olarak nitelendiren Jean-Pierre Landau, Fransa’nın kripto para piyasasını “daha iyi kontrol etme” amacı için kurula başkanlık edecek.

Bakan Le Maire, Landau’nun atanmasını açıkladığı bir oturumda gazetecilere verdiği demeçte, “İstikrarlı bir ekonomi istiyoruz. Spesifik riske ve Bitcoin’i kötü amaçlı kullanma olasılığına izin vermeyeceğiz” dedi.

Landau’nun geçmişte kripto paralara olan muhalefetine rağmen, Les Echos gazetesi, onu “Mösyö Bitcoin” (Bay Bitcoin) olarak tanımlıyor. Landau’nun görevleri ayrıca, Fransız makamlarının “vergi kaçakçılığı, kara para aklamayı ve terör faaliyeti finansmanını” nasıl durdurabileceğini araştırmayı içerecek.

‘G20 Zirvesi’nde Bitcoin’i Tartışmalıyız’

Le Maire, son aylarda uluslararası düzeyde kripto paralar için yasama geliştirmelerinin önemli bir savunucusu oldu. Geçtiğimiz Aralık ayında, Bitcoin’in Arjantin’de Mart ayında yapılması planlanan G20 Zirvesinde bir tartışma konusu olmasını istediğini açıklamıştı.

“Mart ayında Arjantin’de düzenlenecek olan G20 Zirvesi’nde Bitcoin hakkında konuşulması için önergede bulunacağım. Konuya ilişkin olarak elbette spekülasyon riskleri bulunuyor. Diğer G20 üyeleri ile birlikte Bitcoin’i nasıl denetleyebileceğimizi tartışmamız gerekiyor” demişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*