Fransa ve Almanya G20 Zirvesinde Kripto Paraların Üstündeki Baskının Arttırılmasını İsteyecek

fransa-almanya

Fransa ve Almanya’dan üst düzey yetkililer, yaklaşmakta olan G20 Zirvesi’nde kripto para yasal düzenleme etkilerini diğer ülkelerle tartışmak üzere çağrıda bulundukları bir mektup yayınladı.

Liderler, Kripto Paralara Karşı “Uluslararası” Harekete Çağırdı

Mektup, Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Alman Maliye Bakanı Peter Altmaier, Fransız merkez bankası başkanı Francois Villeroy de Galhau ve Alman Federal Bankası başkanı Jens Weidmann tarafından yazıldı.

Belgede, kripto para politikasının uygulanması için finans kuruluşlarındaki yetkilileri, önümüzdeki G20 Zirvesinde kripto para politikası ve uygulamalarına ilişkin konuları tartışmaya çağırmak için sınır ötesi bir düzenleyici yaklaşımın gereğini vurguluyor. Mektup ayrıca, Uluslararası Para Fonu tarafından sanal para birimlerinin küresel mali istikrar için olabilecek potansiyel etkilere ilişkin bir rapor hazırlanması çağrısında bulundu.

Mektupta şu ifadeler yer alıyor: ” Tokenler ve bunların ardındaki teknolojilerden kaynaklanan yeni fırsatların olabileceğine inanıyoruz. Bununla birlikte, tokenler yatırımcılar için önemli riskler oluşturabilir ve uygun tedbirler alınmazsa finansal suçlara karşı savunmasız olabilir. Uzun vadede, finansal istikrar alanında potansiyel riskler de ortaya çıkabilir.”

“Fransa ve Almanya, kara para aklama ve terörle mücadele alanında finansman alanında ‘sanal para birimleri’ konusunda somut düzenleyici tedbirler almış ve Avrupa Birliği’de aynı doğrultuda çalışıyor. Bununla birlikte, cezai faaliyetler için ‘tokenler’ ve ‘sanal para birimleri’ kullanılmasına karşı etkili bir geri itme (baskı kurma), uluslararası koordineli bir çabayı gerektirir. ”

Le Maire gazetecilere verdiği demeçte, “Bitcoin, yasal düzenlemeleriyle ilgili riskleri ortak bir Fransız-Alman analizine tabi tutacağız ve Mart ayında Arjantin’deki G20 zirvesinde G20 muadillerimize ortak bir öneri olarak sunulacak” dedi.

Mektupta Bilinçsiz Yatırımcıların Riske Düştüğü Bildirildi

Mektupta, sanal para birimleriyle ilgili yaygın bilgi eksikliği ile ilgili endişeler ifade edilmekte ve dijital paraların ana akış medyasında sunulmasına ilişkin konular vurgulanıyor.

Belgede, kripto para birimlerinin “medyada ve internette” para birimleri “olarak hatalı etiketlendiği” iddia ediliyor; “Riskleri anlamayan yanlış bilgilendirilmiş yatırımcılar için zararlı sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*