Electrum Cüzdan İncelemesi ve Ayrıntılı Kullanım Kılavuzu

Electrum Kasım 2011’de kurucusu Thomas Voegtlin tarafından çoklu formatta bir yazılım cüzdanı olarak kuruldu. O zamandan beri birden fazla geliştirici, Massachusetts Institute of Technology (MIT) yazılım lisansı altında korunan kaynak kodu üzerinde çalıştı.

Electrum cüzdan, Linux, Windows ve OSX bilgisayar işletim sistemlerinde ve ayrıca Android mobil cihazlarda kullanılabilir. Electrum yalnızca Bitcoin’i destekler, ancak hem standart zincir hem de Segwit ile uyumludur.

Kullanım Kolaylığı

Electrum’un kullanımı son derece basittir. Düzeni basittir ve diğer birçok temel kripto para birimi cüzdanlarına benzer. Kullanıcıların yalnızca üç sekme arasında dolaşmaları gerekir: cüzdan geçmişi, gönderme ve alma. Bu, olabildiğince basit kullanım kolaylığı anlamına geliyor.

Öncelikli olarak bir yazılım cüzdanı olduğundan, Electrum kullanıcıları kendi bilgisayarlarına indirip kurmalarını zorlar. Cüzdan büyük bir dosya boyutuna sahip değil ancak işlem, cüzdanın ana bilgisayarınıza erişebilmesini sınırlıyor. Bu, İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerden erişilebilen Blockchain.info gibi tarayıcı tabanlı cüzdanların aksine masaüstü cüzdanları, özel anahtarlarınızı çevrimiçi değil de bilgisayarınızda bulundurduğundan, Electrum gibi masa üstü cüzdanlar, geliştirilmiş güvenlik için bu ekstra kolaylığı ticarete açtı. Kullanıcılar, taşınabilirliği arttırmak için Electrum cüzdan uygulamasını Android mobil cihazlarına indirme seçeneğine sahiptir.

Estetik

Electrum cüzdanını indirdikten sonra, muhtemelen görünüşüyle ​​şaşkınlık yaşarsınız. Electrum, bilgisayarınızdaki diğer herhangi bir Windows Dosya Gezgini işlevinden neredeyse ayırt edilemez.

Mobil uygulama (bu kılavuzda yer almıyor) masaüstü yazılımından çok daha görsel olarak teşvik edicidir. Jaxx ve Mycelium cüzdan kullanıcı arabirimleri arasında çapraz bir çizgiye benziyor ancak özelliklerinden hiçbiri kesinlikle bulunmuyor.

Benzersiz Özellikler

Hız ve güvenlik, bu cüzdanın tek benzersiz noktalardır. Electrum sunucuları, Bitcoin blok zincirini destekleyen en hızlı işlemsel Bitcoin cüzdanlarından biridir çünkü sunucuları farklıdır. Bu Electrum’a zincirin detaylarına neredeyse anında erişim sağlar. Sunucular ayrıca merkezi olmayan bir yapıya sahiptir; bu da her zaman cüzdanınıza garanti altına alınmış erişiminiz olacağı anlamına gelir. Bir kez daha SegWit’i anımsatmak gerekiyor, işlemlerin hızını arttırıyor.

Güvenlik, açık bir şekilde bir yazılım cüzdanını seçerken birincil konudur ve Electrum birçok güvenlik özelliği ile birlikte gelir. Bu özellikler arasında, Electrum ile Trustedcoin adı verilen üçüncü parti bir servis, özel anahtarlar için isteğe bağlı soğuk depolama fonksiyonu, 12 kelimeli tohumlar ve yerel cüzdan şifreleri arasında iki faktörlü bir kimlik doğrulama ortaklığı bulunur. Ayrıca, cüzdanınızın geçmişi içindeki işlemlerini daima doğrulayan bir “Prova Kontrolü” özelliği bulunur. Son olarak, Electrum cüzdanı, Ledger Nano S ve Trezor gibi popüler donanım cüzdanlarıyla da uyumludur.

Electrum Kullanım Kılavuzu

İndirme ve Kurulum

Electrum web sitesine gidin ve ekranın üstündeki gri çubuktan beyaz “Download” bağlantısını seçin. Sayfanın “Easy installation” bölümünde tüm yükleyici seçeneklerini göreceksiniz. Cihazınız için hangisinin uygun olduğunu seçin; bu kılavuz “Windows Installer” (1) üzerinde odaklanacaktır. Çeşitli sürüm ayarları arasındaki farklar çok küçük.

“Windows Installer” bağlantısını seçtikten sonra, bilgisayarınız size bir .exe dosyası açtığınızı bildirir. Seç “Kaydet Dosyayı indirdikten sonra indirdiğiniz dosyalardaki Electrum klasörünü açın.

Electrum2

“Electrum-3.0.5” başlıklı uygulama dosyasını görene kadar Electrum klasöründeki dosya listesinde ilerleyin (bu kılavuzu ne zaman okuduğunuza bağlı olarak daha yeni bir sürüm olabilir). Kurulum işlemine başlamak için, Electrum uygulama dosyasını (1) çift tıklayın. Bu, Electrum Kurulum Sihirbazını açar. Devam etmek için “Auto connect” (2), sonra “Next” butonunu (3) tıklayın.

Electrum3

Yükleme Sihirbazı artık size cüzdan adını verme imkanı verecek. Bu pencerenin üstündeki boş alana (1) istediğiniz herhangi bir adı yazabilirsiniz. Ayrıca, cüzdanınızın bilgisayarınızın dizinine nerede kaydedileceğini (2) seçebilirsiniz. Devam etmek için “Next” e (3) basın.

Electrum4

Electrum, güvenlik özelliklerini cüzdan ayarına bağlayarak güvenlik önemini gerçekten güçlendiriyor. Bu kılavuz için, “Standart cüzdan” (1) ile gitmeyi seçtik, bu da 12 kelimelik tohum üretimi ve yerel parola oluşturmayı sağlıyor. İsterseniz, sizin için bir başka güvenli seçenek “Cüzdan’ınızı iki faktörlü kimlik doğrulamalı” olarak ayarlamak olabilir. İleriye gitmek için “Next” e (2) basın.

Electrum5

Keystore ekranında, bu seçenek yeni bir cüzdan oluşturulması olduğundan ilk seçeneği seçin. “Create a new seed” (1) seçerek, güvenlik nedeniyle rastgele üretilen 12 kelimelik bir tohum verilecektir. Devam etmek için “Next” i seçin.

Electrum6

Tohum çeşitlerinizi seçerken “Standart” (1) cüzdan ile “Segwit” (2) cüzdan arasında bir seçenek sunulur. Segwit, cüzdan adreslerini değiştiren Bitcoin’in bir çatalıdır. Bu makalenin kapsamı dışındaki sebeplerle gelecekte daha sık kullanılacaktır. Şu an için “Standart” seçeneği daha elverişli bir seçenektir. Devam etmek için “Next” e (3) basın.

Electrum7

Burada, bilgisayar arızası durumunda cüzdanınızı kurtarmanıza olanak tanıyan 12 kelimelik bir çekirdek (1) sunulmaktadır. Tohumu bir kağıt üzerine yazın ve kağıdı güvenli bir yere saklayın. QR simgesinin (2) altındaki ‘Seçenekler’i seçerek anahtarınıza daha fazla kelime eklemeyi tercih edebilirsiniz.

QR simgesinden bahsedecek olursak, tohum penceresinin köşesindeki QR simgesini (2) seçerek görebileceğiniz bir QR kodu (3) verilecektir. QR görüntüleyici penceresinde “Save” (4) öğesini seçerek QR kodunuzu kaydedebilirsiniz. Buradan, QR kodunun bir kopyasını basmak ve daha sonra dosyayı bilgisayarınızdan silmek isteyebilirsiniz. Tohumunuzu asla paylaşmayacağınızı veya elektronik ortamda saklamayacağınızı söyleyen bir dost uyarısı hatırlatıcısı (5) var. Tohumunuzu ve QR kodlarınızı kaydettikten sonra devam etmek için “Next” (6) seçeneğini seçin.

Electrum8

Tohumunuzu giriş alanına onaylayın (1). QR tarayıcı bulunan platformlarda, kaydedilmiş QR kodunu tarama (2) seçeneğine sahip olursunuz veya tohumunuzu bir dosyadan yükleyebilirsiniz (3). Tohumunuzu boş alana girdikten sonra, ‘Next’ (4) düğmesine basın.

Electrum9

Cüzdan anahtarlarınızı şifrelemek için, üstteki alana (1) güvenli bir şifre girin ve alt alanda (2) onaylayın. Devam etmek için ‘İleri’yi seçin (3).

Electrum10

Adım adım Electrum cüzdan kılavuzunun indirme ve kurulum bölümlerini tamamladık. Aşağıda Electrum’un önemli özelliklerine genel bir bakış sunulmuştur.

Özellikler

Electrum cüzdanı yüklendikten sonra, varsayılan olarak “History” (1) sekmesinde görünürsünüz. Bu, cüzdan adresiniz için kanıtlara göre kontrol edilen işlem ayrıntılarını size sağlayacaktır. Bu ekrandan her işlemin tarihini, açıklamasını, miktarını ve dengesini hızlıca görüntüleyebilirsiniz.

Cüzdanınızdaki meblağın toplamı (2) mBTC’de gösterilir (mili-Bitcoin = 0.001 BTC). BTC’nin miktarını daha ilişkili bir ölçekte ölçmek için Bitcoin’in  yüksek değeri nedeniyle birçok platform mBTC’yi hatta Satoshis’i (0.00000001 BTC) kullanıyor.

Cebinizde sağ alt taraftaki güvenlik önlemleri (3) gösterilmektedir. Bu cüzdan, şifre şifrelemesi için bir kilidi ve 12 kelimelik tohumu ifade eden tohumdan filizlenen bir fidanı tasvir eder. Yeşil ışık, ağ bağlantısının simgesidir; Yedeklilik protokolü ve Electrum’un merkeziyetçiliğinden dolayı, bu her zaman yeşil kalmalıdır.

Electrum11

“History” sekmesinin yanındaki “Send” (0) sekmesini seçerseniz, Bitcoin’i giden bir adrese göndermek için gerekli bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Alıcının adresi “Pay to” alanına (1) girebilir ve cihazınıza bağlı olarak, bu adres QR kodu veya dosya yükleme (2) yoluyla girilebilir. “Description” (3) satırı kişisel kayıtlarınız içindir ve yalnızca Electrum cüzdanınızın geçmişinde görünecektir.

MBTC açısından göndermek istediğiniz Bitcoin’in “Amount” yani miktarı (4) girin (dönüşümü unutmayın). Cüzdanınızda bulunan mevcut Bitcoin’in tamamını göndermek istiyorsanız, “Max” (5) düğmesine basabilirsiniz.

Ücret kaydırıcısı (6) size daha yüksek veya daha düşük şebeke ücretleri ödemenizi sağlar ve bu da işleminizin doğrulandığı hızı etkiler. Mavi düğmeyi sağa kaydırdığınızda, işleminiz bir sonraki tamamlanmış blokta yüksek bir ücret karşılığında teyit edilir. Tamamen sola kaydırdığınızda, işlem çok düşük bir ücret karşılığında 25 blok içinde teyit edilecek. Orta konum nominal bir ücreti ve beş blok onaylama süresini temsil eder.

İşlem bilgilerinizi iki kez kontrol etmek için “Preview” (7) tuşuna basın ve daha sonra giden Bitcoin işleminizi tamamlamak için “Send” i (8) seçin.

Electrum12

“Receive” (0) sekmesinde, Bitcoin’i almak veya Bitcoin aracılığıyla ödeme talebinde bulunmak için cüzdan adresinizi (1) ve diğer gerekli bilgileri bulabilirsiniz. M-cüzdanınızın adresini paylaşıyorsanız, tek tıklamayla kopyalama düğmesiyle (2) bunu yapabilirsiniz. “Description” (4) alanı zorunlu değildir ve yalnızca kayıtlarınız içindir.

Bu sayfada bulunan QR kodu (3), talep edilen tutara bağlı olarak değiştiği için dikkat çekicidir. QR kodunuzu paylaşmadan önce istenen miktardaki Bitcoin’inizi mBTC (5) cinsinden girdiğinizden emin olun.

Ayrıca açılır menü (6) ile bir istek son kullanma zamanlayıcısı ekleyebilirsiniz. Bu, klasik normal para birimine göre Bitcoin’in sabit fiyat hareketi nedeniyle faydalıdır. Gerekli bilgileri girdikten sonra, “Save” (7) düğmesine basın.

Electrum13

Özet

Electrum, 2011’den beri kullanılmakta olan, sadece Bitcoin özellikli ve çoklu platformlu bir cüzdan. Dikkat çekici özellikleri, merkezi olmayan ve yedek sunucuları, kullanıcı dostu arabirimi ve hızlı işlem sürelerini içermektedir. Electrum ayrıca perakendeciler ve servis sağlayıcılar için ideal olan son derece özelleştirilebilir bir ödeme talep özelliği sunuyor.

Electrum, kripto paralarınızı güvende tutmaya yardımcı olmak için çok sayıda güvenlik özelliğini sunuyor. Bu özellikler, 12 kelimelik bir tohum, şifreleme parolası, isteğe bağlı iki faktörlü kimlik doğrulama ve özel anahtarlarınızı her zaman çevrimdışı bir cüzdan sürümünde saklamak için bir seçenek içerir. Electrum, bu güvenlik seçeneklerini başlangıç ​​kurulumuna bağlar; böylece cüzdanınızı kurmak ve çalıştırmak için gereken süre azalır.

Genel olarak, Electrum, Bitcoin yatırımı yapmak isteyen herkes için sağlam ve basit bir seçenektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*