Coinbase ve Bitfinex’ten Sonra GDAX Borsası da SegWit’i Entegre Etti

coinbase-gdax

Global Bitcoin borsası Coinbase’e ait olan dijital para borsası GDAX , 23 Şubat Cuma günü yayınlanan bir blog yazısında Bitcoin işlemlerine Segregated Witness (SegWit ) desteğini entegre ettiğini duyurdu.

Platform, SegWit teknolojisini “Bitcoin’in gelişiminde ileriye yönelik atılmış kritik bir adım” olarak nitelendiriyor ve SegWit işlemlerinden “gelecek günlerde” müşterilerin %100’ü için hizmete gireceği açıklandı. Coinbase borsası 20 Şubat’ta SegWit’i test ettiklerini ve gelecek hafta tüm müşteriler için %100 destek sağlama hedefiyle “aşamalı olarak kullanıma sunmaya” başladıklarını duyurmuştu.

SegWit teknolojisi , Bitcoin şebekesinde işlem sürelerini ve ücretleri azaltmak üzere tasarlanmıştır. Geçtiğimiz hafta SegWit için önemli kilometre taşları döşendi. Bitcoin Çekirdek son sürümü 15 Şubat’ta ilk kez tam SegWit desteği tanıtıldı. Sadece birkaç gün sonra, 20 Şubat’ta Coinbase, SegWit testini tamamladığını ve aynı zamanda büyük kripto para borsalarından biri olan Bitfinex’te tüm müşteriler için tam SegWit desteği verdiğini açıkladı.

Bu yıl Bitcoin ağında önemli ölçüde düşen işlem ücretleri kaydedildi.

SegWit Nedir?

Segregated Witness – daha yaygın olarak SegWit olarak bilinir – işlemlerin daha güvenli ve verimli hale getirilmesi için Bitcoin’e yükseltme yapar. İşlem verilerinin ana bölümünü işlemi segregating (tanık) yetkilendiren bölümden ayırarak witness (ayrıştırmak), tüm işlemleri daha güvenli hale gelir. Bu değişiklik aynı zamanda Bitcoin ağının toplam kapasitesini büyük ölçüde geliştiren bireysel işlemlerin boyutunu da azaltır.

SegWit, Bitcoin ağı üzerinde gelecekteki gelişmeler için pek çok heyecan verici ihtimalin kilidini açar. Lightning Network (Yıldırım Ağı) gibi yeni teknolojiler, bir ödeme ağı olarak Bitcoin’in kullanışlılığını önemli ölçüde artıracak bir potansiyele sahiptir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*