Çinli Madencilik Şirketi Bitman, Dev Ekran Kartı Firması Nvidia’dan Daha Fazla Kazandı

bitman

Çinli kripto para madencilik devi Bitmain, 2017’de Amerikan grafik işlemcisi (GPU) üreticisi Nvidia’dan daha yüksek kar elde ettiği bildirildi.

CNBC’de 21 Şubat’ta yatırım araştırma şirketi Bernstein’dan yayınlanan bir rapora göre, dört yıl önce açılan madencilik firması Bitmain’in 2017’de 3 ila 4 milyar dolar işletme kârı elde ettiğini, buna karşılık 24 yıl önce kurulan Nvidia’nın aynı dönemde yaklaşık 3 milyar dolar kazandığını yazıyor.

2013 yılında Jihan Wu ve Micree Zhan tarafından kurulan Bitmain, Bitcoin (BTC) maden işletmek için ASIC (Application Specific Integrated Circuit ) kartları üretiyor, ASIC gücüyle çalışan AntMiner BTC maden işletme teçhizatı satıyor ve aynı zamanda “madencilik havuzları” işletiyor.

Nvidia tarafından üretilen ekran kartları , Bitmain’in AntMiner gibi daha güçlü ve pahalı bir ASIC güç kaynağına yatırım yapmak yerine geleneksel bir GPU satın almak isteyebilecekleri “hobi madencilerine” daha fazla çekici geliyor.

Bernstein analizi, Bitmain’in Bitcoin madencileri ve ASIC kartları için piyasanın yüzde 70 ila 80’ini elinde tuttuğunu ve madencilik ekipmanlarının satışından elde edilen geliri “ve daha az ölçüde, madencilik havuzlarından yönetim ücretleri topladığını bildiriyor. Bulut hizmetleriyle madencilik işletmelerinin maden gücünü işletiyor ve kiraya veriyor “dedi.

Bernstein raporuna göre, özellikle 2017 yılındaki BTC fiyatlarındaki Bitmain’in karına katkıda bulunduğu yazıyor. “Bitmain kurnazca Bitcoin fiyatına göre madencilik ekipman fiyatlarını ayarlıyor.”

BTC’nin fiyatı Aralık 2017’de 20.000 dolara yükseldiğinde Bernstein, Bitmain’in Antminer S9 fiyatının 5000 doları bulduğunu bildirdi.

Bitmain’e ASIC yonga seti tedarik eden Tayvanlı üretici TSMC, bu yılın Ocak ayının sonlarında Samsung ile anlaşma imzaladı. Bernstein analistleri, Bitmain’in TSMS ile olan ilişkilerinin “geçen yıl yonga seti üreticisinin toplam gelirinin yüzde 2 ila 3’üne katkıda bulunduğunu” söylüyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*