Borsalar Bitcoin İşlem Ücretlerini %20 Düşürecek SegWit’i Entegre Etti

En büyük kripto para borsalarından ikisi Coinbase ve Bitfinex, bu hafta açıklanan yeni bir yazılım güncelleştirmesiyle Bitcoin işlemlerini daha hızlı ve daha ucuz hale getirmeyi amaçlıyor.

Coinbase ve Bitfinex, SegWit adlı bir yazılımı sistemlerine entegre ettiklerini açıkladılar. SegWit güncellemesiyle beraber Bitcoin işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesi ve masrafların yüzde 20 kadar düşürülmesi amaçlanıyor.

Hong Kong merkezli dünyanın en büyük 4. borsası Bitfinex’in teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino:

“SegWit kullanıcılara fayda sağlamanın yanı sıra Bitcoin ağında yapılacak geliştirmelerin de önünü açıyor. SegWit yazılım güncellemesiyle beraber masraflar % 20 azalacak ve işlemler hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşecek.”

Bu arada, son bir kaç ay içinde Bitcoin işlem masrafları 20 doların üzerine yükseldi ve onaylama süreleri bir günden daha uzun sürebiliyor.

SegWit yazılımı, blok boyutunu arttıracak. Her bir bloğa sığan işlemlerin sayısı arttıkça, işlemler daha hızlı hale gelecek. Bitcoin’in hızla artan popülaritesi ile ağ üzerinde bazı yavaşlamalara neden olduğu için SegWit Ağustos ayında yayın hayatına başladı.

CryptoCompare’e göre ABD doları ile Bitcoin ticaret hacminin yaklaşık yüzde 38’ini gerçekleştiren Bitfinex, yazılımın Salı günü yayımlanacağını açıkladı.

Bitfinex Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino, yaptığı açıklamada, “Bu uygulama sayesinde müşterilerimize, yüzde 20’ye varan oranda para çekme ücretinden kar ve şimdiye kadar hiç olmadığı kadar hızlı işlem hızı sağlayabileceğimiz için mutluluk duyuyoruz” dedi.

San Francisco merkezli borsa Coinbase, CryptoCompare’e göre ABD doları ile Bitcoin ticaret hacminin yüzde 17’sini yapıyor ve yazılım güncellemesini bu hafta tweet atarak duyurdu. Birinci aşama bu hafta başlayacak ve önümüzdeki haftanın ortasında tamamlanması bekleniyor.

Bitcoin fiyatları Çarşamba günü yüzde 7 düşerek 10.700 dolardan işlem görüyor. Kripto para birimi Bitcoin en yüksek seviyesi olan 20 bin dolar seviyesinden bugüne kadar yüzde 40’dan fazla değer kaybetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*