BMW E28 İnceleme


Giderek daha nadir görülen, şık bir klasik BMW modeli olan E28, ilk olarak 1981 yılında üretime girdi. 1987 yılına kadar bu modelden 720.000 adet üretildi. 1984 yılına kadar karbüratörlü bir motora sahip olan tek otomobil. 1972’de piyasaya sürülen E12’nin yerini alan BMW E28, elektrikli camlar, elektrikli koltuklar ve hatta bir seyahat bilgisayarı dahil olmak üzere tüm özellikleri içeriyordu. Yazımızda BMW E28’in genel özelliklerinden ve satın almak istediğinizde hangi noktalarına bakmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

  • Motor: 1991 cc
  • Güç: 123 hp (5800 rpm)
  • En Yüksek Hız: 180 km/h
  • 0-60 km hızlanma süresi: 9.7 sn
  • Şanzıman: 5 vitesli manuel

Gövde ve Şasi

E28, karizmatik ve dinamik görünümü ile beğeni topladığı gibi; 20 yıldan fazla kullanımda bazı kaporta sorunlarını da beraberinde getiriyor. Belki de bu otomobilin en önemli sorunu paslanması. Piyasada düşük değerli BMW E28 gördüyseniz, sahibi muhtemelen kaporta tamiratı yaptırmamak için satıyordur. Buna göre E28 satın almaya karar verdiğinizde mutlaka iyi bir kontrolden geçirmeniz ve bulduğunuz en temiz olanı satın almanız yararınıza olacaktır. Kontrolü yaparken mıknatıs kullanarak eşiklerin, kemerlerin ve diğer metal aksamların ne denli sağlam olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun yanında bagajı açıp arka şok bağlantılarını kontrol etmeli ve yedek lastiğin altındaki zeminin ne derece sağlam olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu kontroller, temiz bir E28 satın almanız için altın değerinde bilgi niteliği taşır.

Video Ekle:
<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/yw60xJv-ka0″ frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Motor

BMW E28’de kullanılan motorlar Ê21 serisinden gelmektedir. Bu nedenle tamamen yeniden bir tasarım sürecinden geçirilmemiştir. M20 motoru 520, ve 525i’ye takıldı, M30 ise 528i, 535i ve M535i için kullanıldı. Her iki motor seçeneği de otomobil dünyasında çok iyi bir konuma sahip ve efsane niteliği taşır. Tüm motor tiplerinde ortalama 20.000-30.000 km’de bir vana ayarlaması gerektirir. Bu ayarlama ancak deneyimli bir usta tarafından yapılmalıdır. Motor yağı sürekli olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde düzenli olarak değiştirilmelidir. Eğer yeni bir E28 almaya karar verdiyseniz, ilk olarak motor soğukken marş yapmayı deneyin. Bu sayede aracınızın ilk çalışma performansı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Triger kayışları 5 yılda bir değiştirilmelidir. Oldukça maliyetli olan bu parçanın ne zaman değiştirildiğine dikkat edin. Yeni ise sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

Ön Takım ve Yürüyen Aksam

Arabanın diğer bölümlerinde olduğu gibi yürüyen aksamı da oldukça sağlam. Aracınızda ön takım problemleriyle karşılaşmamak için çeşitli sürüş koşullarında test etmeniz gerekir. Bunun yanında motorda şanzıman kontrolü yapmanız yararınıza olacaktır. Manuel şanzımanlar genellikle uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Astronomik kilometreler yapmamış bir otomobil değilse muhtemelen şanzımanda bir sıkıntı olmayacaktır.

İç Mekan

Yeni nesil serilerine göre çok daha güvenli bir otomobil modeli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yavaş yavaş elektrikli aksamların sorunlarıyla karşılaşma ihtimali olabilir. Elektrikli koltuklar bu otomobilde oldukça işinize yarayabilir. 40 yıla yakın süredir yollarda olan E28’den bahsederken, rahat ve konforlu bir otomobil olduğu gerçeğini söylemeden geçemeyiz. Hem önde oturanlar, hem de arka kısımda oturanlar yolculuk sırasında son derece konforlu bir yolculuk geçirecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*