Blockchain Nedir, Nasıl Çalışır ve Blockchain Ne İşe Yarar?

blockchain

9 Ocak 2009’da, Satoshi Nakamoto, hem Bitcoin hem de onun temel teknolojisi olan blockchain’in icadını bizimle paylaştı . Şimdi çoğu kripto paranın temeli olarak işlev gören bu devrim niteliğindeki teknoloji neredeyse her sektörde test ediliyor. Gayrimenkul ve kamu kayıtlarından, tahmin ve bulut depolama alanlarına kadar uzanan şirketler Blockchain teknolojisini kullanıyor. Yine de, birçok insan bir blockchain’in ne olduğunu iyi bir şekilde anlamadı.

Blockchain Ne İşe Yarar?

Blockchain çok özel bir fonksiyonla mükemmelleşir: veri için dağıtılmış, merkezi olmayan, değişmez bir defter tutturmak. Blockchain icat edilmeden önce, bir veritabanını tüm internet ile paylaşmanın ve verilerin güvenilir ve kurcalamaya karşı dayanıklı olduğuna hala güvenmenin bir yolu yoktu. Blockchain sayesinde, yalnızca bu verilere güvenemeyiz, fakat Bitcoin durumunda, şu anda 146 milyar dolar değerindeki bir ağı güvenceye almak için kullanabiliriz.

Tarihçe

Blokchain ilk olarak 1991 yılında bir grup şifreleme uzmanı tarafından teorik bir veri yapısı olarak düşünülmüştür. Satoshi Nakamoto isimli bir kişi veya grubun aslında bir blok zincirini kripto-para birimi Bitcoin için hesaplayıcı olarak kullanması 18 yıl daha olurdu.

Dijital para oluşturmada önceki girişimler yapıldı; Bunlardan bazıları Bitcoin beyaz kağıdında bile atıfta bulunmaktadır . Bununla birlikte, bu öncüllerin hepsinin Bitcoin’le ortak yanları vardı: veri tabanları merkezileştirildi, yaratıcıları halka açıktı ve sonuç olarak çeşitli yasal nedenlerle kapatıldılar.

Geçmişte bu denemelerin hatalarından ders alan Satoshi, iki şeyi kesin olarak biliyordu. Birincisi, kimliklerini gizli kalmaları gerektiğini biliyorlardı, ki bu da takma adı Satoshi Nakamoto kullanılarak gerçekleştirildi. İkinci olarak, muhasebecinin kontrolünde kimsenin bulunamayacağını veya bu durumun hukuki sıkıntıya yol açabileceğini biliyorlardı. Blockchain, ikinci konuyu çözen atılım konseptiydi.

Genel Bakış

Blockchain, verinin bloklar olarak adlandırılan gruplara ayrıldığı bir veri tabanı türüdür. Her yeni blok, önceki bloktaki verilere bir referans eklemek için hashing adlı şifreleme yöntemini kullanır. Bu, bir bloktaki herhangi bir veriyi değiştirmek için sıradaki bloğu ve hatta çizgiyi aşağı indirecek şekilde bir zincir oluşturur.

blockchain1

Zincire yeni bloklar eklemek için gereken zorlukya bağlı olarak, önceki bloğa bir referans olması, zincirin modifikasyona dirençli olmasını sağlar. Zincir ne kadar uzun süre dayanırsa, değişmeye başlar. Bu, blockchain üzerindeki verileri son derece güvenli ve güvenilir hale getirir.

Blockchain Nasıl ve Ne Kadar Güvenli?

Blockchain’in güvenli olduğunu söylemek, blok zincirinde saklanan bilgilerin değiştirilemeyeceğini söylemek içindir. Peki, bir veritabanı tamamen yabancı aktörler tarafından tamamen inşa edilen ve sürdürülen bir veritabanı nasıl güvenilir olabilir? İki ana konuya iniyor: Ödülün akıllıca planlanması, ceza ve ademi merkeziyetçilik.

Oyun Teorisi

Blockchain’i koruyan özelliklerden biri, yeni bloklar eklemenin zorluğu ve bunu yapmak için alınan ödül arasındaki dengedir. Blokların oluşturulması çok zor ise, hiçbir işlem onaylanmayacaktır. Ancak, blokların yaratılması çok kolaysa, kötü niyetli bir oyuncu zinciri geri çekebilir, daha fazla fon verebilir ve daha sonra blokları yeniden inşa edebilir – açıkça bir felaket.

Rekabetçi bir sistemde katılımcıların ödül ve cezaya karşılık olarak nasıl davranacağının analizi, oyun teorisi olarak adlandırılır. Bazı insanlar, blockchain’in en büyük icatının, kriptografi ya da ekonomi ile pek ilgisi olmadığını, bunun yerine bu birbirine bağlı dünyadaki küresel oyun teorisi için ileriye doğru parlak bir adım attığını söyleyecektir. Satoshi’nin yaptığı şey, ödül olarak elektrik ve yeni basılan Bitcoin olarak elektrik yaratmanın doğal maliyetini kullanmaktı. Bu iki şekilde yardımcı oldu: dürüst kalmaya ve yeni sikkelerin üretilebileceği bir yönteme neden oldu.

Madencilik

Herhangi bir kripto para birimi ağında işlem yapıldığında, bunlar önce ağdaki diğer düğümlere gönderilir ve bir sonraki bloğa dahil edilmesini bekleyen bir grupta saklanır. Bu onaylanmamış işlemler grubu “mempool” olarak adlandırılır. Bu işlemlerin bir blokta yer alması için öncelikle belli bir miktardaki hesaplama işinin yapılması gerekir. Bu çalışmaya “madencilik” denir ve hem özel bilgisayar donanımı hem de çok büyük miktarda elektrik gerektirir. Çoğu kripto parandaki madencilik bu nedenle hem zor hem de pahalıdır.

blockchain2

Ödül ve zorluk dengede kaldığı sürece, işlemlerin kurallara göre doğrulanması için her zaman bir madencinin çıkarına olacaktır. Kuralları çiğnemeye çalışarak veya blok zincirinin bir kısmını yeniden yazarak, madenciler muazzam elektrik maliyetleri ile cezalandırılır. Kimsenin kullanabileceği aşırı miktarda para olsa bile, hiç kimse kurallara uymaktan çok daha kârlı olan blok zincirine hiç kimse gelmedi.

Yerinden

Sağlıklı bir blok zincirinin bir diğer önemli özelliği merkezi olmayan kalmasıdır, bu da düğümlerin işleyişinde çeşitlilik olduğu anlamına gelir. Ayrıca, “tam düğümler” olarak adlandırılan her işlemin tam tarihsel kaydını saklayan yeterli sayıda düğüm olması önemlidir. Bu çeşitlendirme, ilk olarak herkesi dürüst tutmak için birkaç amaca hizmet eder. Tarihsel kaydın tek sahipleri onu değiştirmek için çarpışanlar ise, o zaman bunu yapmak önemsizdir.

Blockchain’in yaygın olarak dağıtılması için bir başka mantıksal sebep sansürü zorlaştırmaktır. Verilen herhangi bir sansür üzerinde anlaşmak için düğümlerin neredeyse %100’ünü almanız gerekir. Çoğunluğu olmadan, iki farklı gerçeklik versiyonuna sahip olursunuz, bazı düğümler sansüre edilmiş veriye sahiptir ve bazıları sansürsüz verilere sahiptir. Bu iki düğüm alt kümesi birbiriyle iletişim kurmayı bırakacak ve muhtemelen her iki taraf için de felaket etkileri olan “sert çatal” olarak adlandırılanı yaratacaktır.

blockchain3

Çatal Bu tip gerçekte ile Ethereum Devs bir kodlama hatayı düzeltmek blockchain geri almak için karar ve düğümlerin bir kısmı izleyin reddettiğinde (ETH). Şimdi izlemeyi reddeden düğümlerin kendi paraları vardır: Ethereum Classic (ETC).

Ağın merkezden uzak tutulması için son neden güvenlikle ilgili değil, sistemin genel sağlığı için. Yeni düğümler çevrimiçi duruma geldiğinde, tüm blok zincirini elde etmeye çalıştıkları veya tek bir adresin dengesini kontrol edip etmedikleri, bu verileri diğer düğümlerden istemeleri gerekir. Verilere hizmet etmek için uygun sayıda düğüm yoksa, o zaman mevcut olanlar kolayca aşırı yüklenebilir. Bu, tüm ağı yavaşlatabilir veya tamamen durdurabilir.

Neden Blockchain Kullanmalı?

On yıllardır dijital bilgilerimiz, bakım için asgari çaba gerektiren ve genellikle tek bir kişinin sorumluluğunda olan veritabanlarında kalmıştır. Bunu düşünürseniz, blockchain, verileri depolamak için mümkün olan en az etkili yollardan biridir. Peki, neden blockchain oluşturmak ve sürdürmek için gerekli tüm kaynakları kullanın? Çünkü şimdiye kadar hiç kimse, güvencesiz bir uzlaşma sağlamak için başka bir yolla gelmedi.

Geleneksel bir veri depolama sisteminde, farkında olmasanız bile çok fazla güven söz konusudur. Örneğin banka hesabınızı düşünün. Para harcadığınızda ya da para yatırdığınızda, bu işlem bankanın veritabanına girilir. Hesap bakiyeniz, hesabınızla ilgili bu veritabanındaki tüm bilgilerin toplamıdır. Bir bankanın çalışanı bir hata yapmadıkça, bu bilgi doğrudur. Çünkü banka, yasal bir sorumluluğu ve çoğu kez yasal bir sorumluluğu üstlenmelidir.

Bu merkezi veri tabanlarını korumak için, hem teknolojik hem de fiziksel olarak büyük miktarlarda zaman ve para harcanmaktadır. Diğer yandan, bir blockchain, herkesin kullanması ve güvende kalması için bu veritabanını açmamıza izin verir. Katılımcılar, tarafların herhangi birisine güvenmeye veya yasal sorumluluk yüklemeye gerek duymadan, bir kamuya ait bilgileri paylaşma konusunda anlaşabilirler.

Uygun bir blok zincirinde kimseye güvenmeniz gerekmemesinin nedeni, termodinamik yasalarına güvenebileceğiniz içindir. Enerjiyi elektriğe dönüştürmenin bir maliyeti olduğu gerçeği, her zaman hile yapmanın her zaman başarısız olacağıdır.

Özet

Bitcoin için blockchain kullanmanın konseptinin derin olduğuna şüphe yoktur; Onsuz, bugün bildiğimiz gibi bir kripto para birimi mevcut olamaz. Blockchain aslında bundan daha fazlasını yaptı, internet dönemi için önemli bir güven sorununu zarif ve güvenli bir şekilde çözdüler.

Şu anda sahip olduğumuzdan daha fazla güvenlik ve güvenilirlik ile bilgi paylaşma yeteneğine sahibiz. Bu yaratımın tam anlamı henüz gerçekleşmemiştir. Eminim gelecekte insanlar blok taşının icadıyla ilgilenecek ve onu internetin icadıyla karşılaştıracaklardır.

Bununla birlikte, blokajların hayatında hala çok erken ve kripto paraların dışında, etkili olacakları net değil. Yine de, diğer alanlarda test ediliyorlar ve diğer bazı endüstriler tarafından bozulmadan önce sadece bir zaman meselesi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde blok engellerin nerede gelişeceğini ve ne kadar verimli hale gelebileceğini öğrenmek heyecan verici olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*