Bitstamp Borsa İncelemesi – Bitstamp Nasıl Kullanılır?

2011 yılında piyasaya çıkan Bitstamp, dünyanın en eski kripto para değişim merkezlerinden (borsa) biridir. Bitstamp hakkında yaptığımız detaylı açıklama sayfamızda borsa hakkında pek çok bilgi edinebileceksiniz.

Bitstamp Hakkında Genel Bilgiler

2011’de piyasaya sürüldü
Londra, Lüksemburg ve New York’ta ofisleri bulunuyor
Para Yatırma Yöntemleri: Banka Havalesi, Kredi Kartları, Kripto Para Transferi
Para Çekme Yöntemleri: Banka Havalesi, SEPA, Kripto Para Transferi
Mevcut Kripto Para Birimleri: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash
Düşük fee (komisyon-işlem) ücretleri: %0,25 veya daha az, kredi kartı alımları için %5.
Müşteri desteği konusunda iyiler
Bir mobil uygulama sunar.
Site: Bitstamp.net

Bitstamp Güvenli mi?

Bitstamp, 2011 yılından beri kripto para ticaretinde yaygın olarak kullanılmaya devam ederken, mükemmel bir geçmişi olmadı.

2015 yılında, Bitstamp’tan yaklaşık 19.000 BTC (~ 5m $ değerinde) çalındı. Bir sosyal mühendislik saldırısı yoluyla, bilgisayar korsanları iki Bitstamp sunucusunu kötü amaçlı yazılım ile sızmayı başardı. Bu sunucular, Bitstamp’ın “sıcak cüzdanları” için wallet.dat dosyaları içeriyordu ve bilgisayar korsanlarının oradaki fonları çalmalarına izin verdi.

Açıkçası, bir kripto para borsası araştırırken duyması oldukça rahatsız edici bir haber. Fakat dikkat edilmesi gereken birkaç önemli ayrıntı var:

Bitstamp, fonlarının büyük çoğunluğunu (% 98) güvenli çevrimiçi soğuk depolarda saklar ve bu da hack-saldırı hasarını kısıtlar.
Borsa, saldırıyı takiben bir soruşturma başlattı ve ticaret platformunu tamamen yeniden inşa etti.
Borsa, multi-sig cüzdan kullanmaya başladı ve soğuk cüzdan cüzdanları için daha fazla güvenlik sağladı.
Bitstamp, tüm kullanıcı fonlarının kaybolmasını üstlenmiştir.
Bugün, kripto para topluluğun fikir birliği, Bitstamp’ın kripto para ticaretinde en iyi borsalardan biri olduğu şeklinde görünüyor. Sürekli olarak, tüm borsalar arasında ilk 10 içinde veya yakınında ticaret hacmi vardır. 2015 saldırısına maruz kalmasına rağmen, günümüzde endüstrinin en iyi uygulamaları olarak kabul edilen pek çok güvenlik sürecini de oluşturdu.

Bitstamp vs Rekabet

Artıları
1) Basit Platform Kullanımı
Bitstamp, “Tradeview” adlı geleneksel görünümlü bir değişim arayüzü sunarken, yeni başlayanlar için harika olan basitleştirilmiş bir seçenek de sunuyor (aşağıda gösterildi).

2) Birçok Rakipten Daha Fazla Ödeme Seçenekleri
Çoğu klasik para birimi kabul eden dijital para borsası yalnızca banka havaleleri veya kripto para transferi yoluyla para yatırmanıza izin verir, ancak Bitstamp kredi kartlarını da kabul eder. Ne yazık ki, birçok kullanıcı Bitstamp’ta alışveriş yapmaya çalışırken kredi kartlarının reddedilmesi ile ilgili sorunlar yaşıyor. Bu, özellikle ABD merkezli kullanıcılar için yaygın olarak görülüyor.

3) Düşük Kredi Kartı Satın Alma Ücretleri
Bitstamp’ta bir kredi kartını başarıyla kullanabiliyorsanız, sektördeki en düşük kredi kartı satın alma ücretlerinden bir kısmını ödeyeceksiniz. Bitstamp, bu seçenek için oldukça yüksek satın alma limitleri de sunmaktadır.

 

 

4) Düşük Komisyon Ücreti
Bazı kullanıcılar borsaya yüksek ücretler ödemesine rağmen (aşağıdaki eksileri bölümüne bakın), Bitstamp, fonlarınız platformda olduğunda çok rekabetçi ticaret ücretleri sunar.

Bitstamp, kullanıcıların borsadaki işlemleri tamamlamak için en fazla %0,25 ödediği hacim tabanlı bir ticaret ücreti çizelgesini kullanır.

5) Ortalamanın Üstünde Müşteri Desteği
Deneyimlerimize göre, Bitstamp nispeten hızlı doğrulama süreleri dahil olmak üzere ortalamanın üzerinde müşteri desteğini sağlamıştır. Doğrulama ve diğer müşteri destek talepleri, genellikle bir yanıt almak için birkaç günümüzü aldı.

6) Satın Alınabilecek 5 Kripto Para Birimi Mevcut
Bitstamp, ticaret yapmak için çok sayıda coin sunmamakla birlikte, gözden geçirdiğimiz diğer borsalardan daha fazlasını da taşıyor. Borsa, Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin ve Bitcoin Cash ticaretine izin verir.

Çok çeşitli altcoin ticareti yapmak isteyenler için Bitstamp’tan veya benzer bir borsadan Bitcoin veya Ethereum satın alıp, daha sonra Binance ‘da altcoin ticareti yapmak için kullanabilirsiniz.

Eksileri

1) Sıkı KYC
Bitstamp gibi kripto para borsalarında, birçok ülkenin mevzuatına uymak için Müşterinizi Bilin (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) politikaları gerekiyor. Bu, kimliğinizi doğrulamanız gerekeceği anlamına gelir.

Bitstamp, daha yoğun KYC politikalarından birine sahipmiş gibi görünüyor; zira kullanıcılar, birikmiş fonların orijinal kaynağını ispatlamaları gerektiği konusunda şikayetçi olduklarını görmüş bulunuyoruz. Bunun mutlaka Bitstamp’ın hatası olmasa da, kullanıcılar için baş ağrılarına neden olabilir.

2) AB üyesi olmayan kullanıcılar için ekstra para yatırma ve çekme ücretleri
AB’de bulunan kullanıcılar, SEPA transferlerini yatırma (ücretsiz) ve çekme (0,90 € ücret) için kullanabilirler.

“Uluslararası Tel” yatırma işlemleri yaparken (0.05% ücret, en az $ 7.5 ücret / maks. 300 $ ücret) ve para çekme işlemlerinde (% 0.09 ücret, minimum 15 $ ücret karşılığında) ABD’den olanlar da dahil olmak üzere uluslararası kullanıcılar daha yüksek komisyon ücretleriyle karşı karşıya kalacaklar. Unutmayın, bunlar yalnızca Bitstamp tarafından kendilerine ait komisyon ücretleridir ve bankanız kendi komisyon ücretlerini ekleyebilir.

Minimum uluslararası komisyon ücretlerinden dolayı, bu sorun küçük miktarda para yatırma ve para çekme işlemleri yapan kullanıcılar için özellikle zordur.

Bitstamp İnceleme Özeti

Bitstamp’ı inceledikten sonra, AB vatandaşı yatırımcılar için mükemmel bir seçenek olan güvenli bir kripto para borsası olarak görüyoruz. Borsa; Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin ve Bitcoin Cash’i alıp satmak için kullanılabilir. SEPA transferi veya kredi kartı ile para yatırmada, AB vatandaşları sektördeki en düşük komisyon ücretlerinden bazılarıyla karşılaşacak.

Türkiye vatandaşları için Coinbase borsasını düşük komisyon ücretleri açısından önerebiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*