Bitcoin, Ödeme Seçeneği Olmaktan Çıkıyor mu?

bitcoin

Yaklaşık altı ay önce, Bitcoin’i ödeme sistemlerine entegre etmek isteyen bir sürü şirketin haberleri dolaşıyordu. Ancak bu sıralar rüzgar tersine esiyor gibi görünüyor. Şirketlerin, Bitcoin’i ödeme yöntemlerinden çıkardığı haberleri geliyor. Yakın zamanda Bitcoin’den uzaklaşan ya da tam anlamıyla ‘u’ dönüşü gerçekleştiren bir dizi şirket oldu.

Microsoft üç yıldır desteklediği Bitcoin’i ödeme seçeneklerinden kaldıracağını açıkladı. Son gelen haberlere göre, şirket tam anlamıyla olmasa da kararını revize etti. Microsoft son açıklamasında: “Daha düşük Bitcoin miktarlarında müşterilerin ödeme yapmasını sağlayacağız” dedi.

Oyun platformu Steam, geçtiğimiz Aralık ayı başında Bitcoin’i ödeme sisteminden çıkardı. Oyun şirketi bu kararın gerekçesini Bitcoin’le ödeme yapmanın çok masraflı ve değerindeki inanılmaz değişkenlik gösterildi. Bu fiyat değişkenliğinin müşterilerini mağdur ettiğini de açıklamasına eklemişti şirket.

Bitcoin’i ödeme yöntemlerinden kaldıranlar yalnızca kripto para pazarının dışındaki şirketler değil; önümüzdeki hafta Miami’de, Kuzey Amerika Bitcoin Derneği tarafından yapılacak olan Konferansa, Bitcoin’le bilet alımının iptal edildiği duyuruldu.

Masraflı ve Yavaş

Daha önceleri Bitcoin ile ödeme işlemlerinin yaklaşık 2 $ ‘lık masrafla başladığı için Bitcoin ödeme seçeneği olma konusunda çok tartışılmıştı. Ancak artık son zamanlarda 20 dolardan fazla işlem maliyeti sebebiyle insanların Bitcoin’e bakış açısı değişmeye başladı.

Kuzey Amerika Bitcoin Derneği, web sitesinde ağ tıkanıklığı, yavaşlık ve yoğunluktan dolayı kripto para birimleriyle ödemeleri kabul etmeyi durdurma kararını verdiklerini açıkladı.

Konferans Organizatörleri, “kripto paraları ödeme yöntemi olarak konferans tarihinden on dört gün öncesine kadar alacağız ve daima kabul edeceğiz” dedi. Ancak, Bitcoin ile ödeme yaparken sistemimizde yüksek veri girişi ve yoğunluk nedeniyle Bitcoin ödeme yöntemini son dakika satışları için kapatmaya karar verdik” şeklinde açıklama yaptı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*