Yeni Başlayanlar için Bitcoin Nedir ve Nasıl Satın Alınır

bitcoin-nasil-alinir

Öncelikle Bitcoin ve kripto para birimleri hakkında genel bilgileri verelim. Ardından kripto para birimlerinin bağlı olduğu ağ olan Blockchain teknolojisini ve son olarak borsalardan nasıl Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin satın alınacağını anlatalım. Aşağıda sırasıyla tüm bilmeniz gereken bilgileri bulabilirsiniz.

Bitcoin, banka veya diğer aracılara gerek kalmadan internet üzerinden işlem yapılmasına izin vermek için geliştirilmiş, dijital para birimi biçimidir. Bildiğiniz gibi daha önceden bankalardan Ziraat / Akbank / Finansbank / İş Bankası ve diğer bankaları kullanarak para transferi yapmak veya başkasından size para transferi yapılması için öncelikle bankalardan bir hesap açmanız gerekiyordu. Bankalardan hesap açmanın ne kadar can sıkıcı olduğunu hatırlıyor musun? Şimdi, bu diğer şirketlere hiç gerek kalmadan bir e-posta veya bir MP3 gönderdiğiniz şekilde para gönderebileceğinizi düşünün.

Blockchain, bu sistemi mümkün kılan bir yazılımdır. Bir MP3 gönderdiğinizde, dosyayı gerçekten kopyalayıp birine gönderirsiniz. işlem sırasında orijinalini kaybetmiyorsunuz. Bitcoin’in gizemli (ve potansiyel olarak kurgusal) mucidi olan Satoshi Nakamoto, yaygın bir bilgisayar ağı ile fikir alışverişinde bulunarak, güvenli bankalara ve yönetim organlarına olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir yazılım geliştirdi. Blockchain’i, Bitcoin ağının tamamına yayılmış tamamen kamuya ait (herkese açık) bir defter olduğunu düşünebilirsiniz. Tüm şebekeyi kesemezsiniz ve bir belgeyi milyonlarca kontrol noktasında bulunan aynı belgeler ile taklit edemezsiniz. Hacklenmesi imkansıza yakındır ve neredeyse ihtimal yoktur.

Ethereum, farklı bir Blockchain sınıfına sahiptir. Oldukça karmaşık olan teknik ve tarihsel nedenlerden ötürü Ethereum, yalnızca tek bir birimden daha çok, bir para birimi ailesi gibidir. “Ether”, “Ripple” (veya “XRP”), “EOS” ve “Dogecoin”, en iyi bilinen Ethereum bazlı para birimlerinin bazılarıdır. Bir benzetme yapacak olursak, Bitcoin’in Apple’ın iOS’u diyebiliriz ve Ethereum’un biraz farklı Android işletim sistemlerinin çokluğu olarak benzetebiliriz. Bununla birlikte büyük paketler şunlardır:

A) Ethereum’un kodu, binlerce “altcoin” para birimi oluşturmak için kullanılan koddur ve

B) tamamen merkezden bağımsız olmasa da, Ethereum sadece işlemlere değil teorik olarak sonsuz karmaşık sözleşmelerin ve programların kodlamasına da izin verir.

Aklınıza gelebilecek her şeyi, dünyadaki herhangi bir bilgisayar uygulamasını, Ethereum’da kodlayabilirsiniz. Bu Ethereum bazlı kripto para birimlerini, çeşitli endüstrilerdeki şirketler için cazip kılan özelliktir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır? (veya farklı kripto para birimleri)

Aşağıda sadece yabancı borsalardan bahsedeceğiz çünkü Türk borsalarında hem coin çeşidi çok az hemde komisyon oranları çok yüksek, bu yüzden Türk kripto para borsalarını protesto ediyoruz.

Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla risk almayın. Hayat tasarruflarınızı tek bir şirketin hisse senedine koyamazsınız; dijital para birimlerinde hayatınızı tehlikeye atmayın. Yani, hala kripto para birimlerine yatırım denemek için meraklı iseniz, anlatmaya başlayalım.


Coinbase, Nakamoto’nun başlangıçta öngördüğü yerinden yönetim platformunu hiçbir şekilde planlamamış olsa da, ortalama bir kişinin, Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum Classic satın alman en kolay yoludur. Kredi kartlarını veya banka hesaplarını bağlayabilir ve bu kripto paraları satın alınabilir ve bunlar Coinbase tarafından saklanır. Bitcoin işlemlerinin her zaman Ethereum tabanlı işlemlerden daha uzun sürmesi ve banka işlemlerinin kart işlemlerinden daha uzun sürdüğü (ancak daha yüksek bir limiti vardır), ancak bunlar Coinbase’den kaynaklı değil, sırasıyla kod ve finans sektöründeki sınırlamalardan kaynaklıdır.

Dezavantajları

Coinbase, her işlemin belirli bir yüzdesini alır (komisyon); ödeme türüne bağlı olarak yüzde 4’e kadar.

Satın alma işlemlerinin bazen hesabınıza yansıması bir haftadan fazla sürebilir.

Avantajları

Referans kayıt linkini kullanırsanız, ikisi tarafa da borsa işlemlerinde kullanılmak üzere 10 dolar bonus verilir.

Yatırımlarınızı borsa üzerinde tutmanız konusunda endişeleniyorsanız, bir borsa uzmanı “Okuduğum ve konuştuğum insanlardan emniyet söz konusu olduğunda en iyi firma” diyor. “Bir borsaya güvenecek olsaydınız, Coinbase kötü bir seçenek olmayacaktır.”

Coinbase yeni başlayanlar için en kolay seçenek. (Türk borsalarına kayıt olup oradan Bitcoin veya Ethereum satın alabilir ardından Coinbase borsa cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Ardından bu borsalarda yer alan yüzlerce altcoin çeşitlerinden herhangi birine yatırım yapabilirsiniz)


GDAX, daha karmaşık görünmesine rağmen, aslında sadece Coinbase’e güç veren borsadır. Yeni başlayanlara uygun değil, ancak işlevsellik konusunda çok daha fazlasını sunuyor. Alternatif borsalar olarak Bittrex (iyi derecelendirilmiş, halihazırda yeni kullanıcılara kapalı), Binance ve Gemini bulunmaktadır.

Dezavantajları

Yeni kullanıcılar için karmaşık olmasından ötürü uygun değildir.

Paraları satın alabilmeniz için önce hesabınıza para yatırmanız gerekir.

Avantajları

Coinbase hesabınıza kolayca coinleri ücretsiz transfer edebilirsiniz. (Türk borsalarına kayıt olup oradan Bitcoin veya Ethereum satın alabilir ardından GDAX borsa cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Ardından bu borsalarda yer alan yüzlerce altcoin çeşitlerinden herhangi birine yatırım yapabilirsiniz)

Binden fazla altcoin çeşidinden herhangi birini alabilirsin.

Satın alma işlemleriniz hemen hesabınıza yansır.


Son olarak, eğer önemli bir miktarla kripto para yatırımı yapacaksanız Bitcoin cüzdanları daha güvenilir saklama yöntemidir. Borsaların hacklenme ihtimali her zaman vardır. Eğer kripto para piyasasını takip ediyorsanız uluslararası büyük kripto para borsalarının bile hacklendiği ve milyonlarca dolar değerinde kripto para birimlerinin çalındığı haberlerini duymuşsunuzdur. Bu nedenle eğer çok büyük miktarlarda para yatırımı yapacaksanız mutlaka bu yatırımınızı güvence altına almak için kripto para cüzdanı satın almanız gerekir.

Özel anahtarlı dijital cüzdanlara “sıcak” (yani ağa bağlı) veya “soğuk” bir bilgisayarda (ağ bağlantısı yok) saklayabilirsiniz. Sıcak cüzdanlara borsalardaki kripto paralarınızın bulunduğu hesaplara örnek verebiliriz. Soğuk cüzdanlar ise çok daha güvenilirdir. Trezor ve Ledger gibi şirketlerin ürettiği, ortalama fiyatı 100 dolar olan USB tabanlı donanım ürünleri satın alabilirsiniz. Bu yöntem en güvenli seçenektir. Bitcoin hesap anahtarınızın QR kodunu yazdırın ve bir “kağıt cüzdan” olarak saklayın, böylece aldığınız USB Bitcoin cüzdanınız kaybolsa veya bozulsa bile tekrar içerisindeki paralarınızı kurtarabilirsiniz.

Tebrik ederiz! İşlevsel olarak dijital para birimi satın almak ve satmak için yeterince şey biliyorsunuz!

1 yorum

  1. Merhaba sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. En güncel bilgileri sitenizden takip ediyorum son derece bilgi verici yazılar paylaşıyoruz. teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*