Bitcoin Madenciliğinin Çevreye Etkileri

bitcoin-madencilik

Bitcoin’in büyümesi iklim değişikliği döneminde sanal para birimine güç sağlamak için gereken enerjinin çevresel etkileri hakkında spekülasyon ve tartışmalara neden oluyor. Soruyla ilgili bazı soru ve cevaplar:

BITCOIN NEDİR?

Bitcoin, dünyadaki en popüler sanal para birimidir ve geçen sene önemli ölçüde yükseliş göstermiştir. Kripto para birimi hiçbir aracı kurum veya kişi olmadan kişiler arası para transferi yapmak için, merkezi olmayacak şekilde 2009 yılında yeni bir yöntem olarak kuruldu. Ekonomistler ve çevreciler tarafından dile getirilen “bitcoin” ile ilgili sürdürülebilirlik kaygıları, varlığının merkezinde yer alan “madencilik” sürecinden kaynaklanmaktadır.

“Madenciler”, Bitcoin işlemlerini doğrulamak amacıyla karmaşık hesaplamalar yapmak için bilgisayarları kullanıyor. Bu, tüm dünyadaki bilgisayarlar ve sunucu çiftlikleri yoluyla muazzam miktarda enerji kullanılmasına neden oluyor ve bu da bilgisayarlara güç sağlamak için kullanılan fosil yakıt bağımlı elektriğin miktarıyla ilgili kaygılar yaratıyor. Bazı tahminler, bitcoin için tüketilen elektrik enerjisi küçük bir ülkenin enerjisinden daha fazla olduğunu söylüyor.

BITCOIN NEDEN İLGİ ÇEKİYOR?

Bitcoin, bir bankaya veya bir hükümete bağlı olmayan bir dijital paradır. Değeri bu yılın başlarında düşmeden önce 2017 yılının ikinci yarısında hızla yükselmiştir. Aralık 2017 sonlarında, bir Bitcoin değeri Mart 2017’de yaklaşık 1.000 dolara kıyasla yaklaşık 16.500 dolardı ve daha sonra bu yılın Şubat ayının ilk haftasında yaklaşık 7.700 dolara düştü. Bitcoin aslında bir bilgisayar kodu dizisidir. Bir sahibinden diğerine geçtiğinde dijital olarak imzalanır.

NEDEN ELEŞTİRMENLER BİTCOİN ENERJİ KULLANIMI KONUSUNDA ENDİŞELİ?

Bitcoin, bir elektrik kaynağı ve bilgisayarlar olmadan var olamaz ve onlara güç sağlamak için gereken bilgisayar sayısı ve enerjisi her geçen gün artıyor.

Bitcoin’in büyüyen değeri doğrudan kullandığı enerji miktarına bağlıdır. Madenciler karmaşık, benzersiz bulmaca çözerek Bitcoin’lerin kilidini açar. Bitcoin’in değeri arttıkça bulmaca giderek daha zor hale gelir ve bunları çözmek için daha fazla bilgisayar gücü gerekir.

Bazı tahminlere göre bitcoin madeninde kullanılan işlem gücünün %60’ından fazlası kömür yakma üzerine yoğunlaşan Çin’de. Çin hükümeti, kısmen enerji tüketimi konusundaki endişeler yüzünden Bitcoin madenciliğini durdurma planlarını Ocak ayında açıkladı.

Kömür ve diğer fosil yakıtlar dünyanın geri kalanında en büyük elektrik enerjisi üreticisidir ve kömür iklim değişikliğine önemli katkıda bulunur. Yanarken, küresel ısınmaya katkıda bulunan bir gaz olan karbondioksit üretilir.

Fosil yakıtlara olan bu bağımlılık, Bitcoin’in enerji tüketiminin, popülaritesi arttıkça artmaya devam edeceği yönündeki endişelere yol açtı.

BITCOIN, ENERJİ TÜKETİMİNİ GERÇEKTEN NASIL ETKİLEMEKTEDİR?

Bitcoin kullanımının anonim doğası nedeniyle gerçek bir rakamın söylenmesi imkansız olabilir. Ancak, Bitcoin Enerji Tüketimi Endeksi düzenleyen Hollandalı Bitcoin analisti Alex de Vries, endişe verici olduğuna inandığı tahminlerde bulundu.

Vries, Bitcoin madencileri mümkün olan en verimli makineyi kullanıyorlarsa, mümkün olan en düşük elektrik tüketiminin saatte 13 terawatt olduğunu söyledi. Bu, Slovenya’nın tükettiği elektrik miktarına denk. De Vries, daha az muhafazakar tahminlerin Bitcoin’in Slovenya’nın yaklaşık iki katı kadar veya ABD toplamının yaklaşık yüzde 0,7’si kadar enerji tüketimine denk olduğunu söyledi.

Bitcoin tarafından tüketilen yıllık enerji miktarının 2017 yılının son haftalarında önemli bir artış olduğunu tahmin eden de Vries, sorunun giderek daha kötüye gittiğini söyledi.

Öte yandan, Florida’nın Fort Lauderdale eyaletinde kripto para gücünü tartışan teknoloji şirketinin kurucularından Oscar Lafarga, Bitcoin’in büyümesinin yeşil enerjiye olan ilgiyi artırdığını söyledi.

“Bir bakıma, yenilenebilir enerji alanında atılımların itici gücü olabilir” dedi.

Öte yandan İzlanda’da, jeotermal ve hidroelektrik santrallerinden çıkan bol miktarda yenilenebilir enerji, Bitcoin madenciliğinde üretime yardımcı olduğu biliniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*