Bitcoin (BTC) Fiyat, Güncel Bitcoin Fiyatı

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan dijital bir para birimidir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto (kim olduğu bilinmemekte) lakaplı bir kişi veya grup tarafından yaratılmıştır. Kripto para birimi olmakla beraber Bitcoin, kripto para birimlerinin atası sayılır. Aynı zamanda kripto para birimlerinin en değerlisi ve en çok yatırım alanıdır.

Bitcoin Çalışma Mantığı Nedir?

Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer.

Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 12,5 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin’ler emisyona sürülmüş olur.

Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür.

Bitcoin’in değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirlemektedir. Talep artınca fiyatı artmakta, düşünce de azalmaktadır. Dolaşımda sınırlı miktarda bitcoin vardır ve yeni bitcoin üretmenin de bir limiti ve prosedürü bulunmaktadır.  Bitcoin’in piyasa değeri önündeki en büyük tehditler; teknik zorluklar, ülkelerin bu paraya olan yaklaşımına bağlı mevzuat değişiklikleri ve insanların bu paraya olan istek ve güveninin olumsuz yönde değişmesidir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Para (Bitcoin) oluşturma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır.

Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir.

BTC mining’i kendi kuracağınız bir sistem ile yapabilirsiniz. Ancak son dönemde oldukça popülerleşen bir başka Bitcoin madenciliği yöntemi ise hali hazırda büyük yatırımlar yapan platformlara yatırım yaparak kardan pay almak.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alım satımı hizmeti veren yerli ve yabancı pek çok borsa bulunmakta. Bu borsalar kullanıcılara hesaptan havaleden kredi kartından transfere kadar pek çok opsiyon sunmakta. Türk borsalarında kredi kartıyla Bitcoin alma yöntemi yoktur. Şu an için sadece havale ve EFT yolu ile borsa hesabınıza para aktarabilir daha sonra BTC satın alabilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Güncel Bitcoin fiyatları hakkındaki yorumlarınızı aşağıdan yapabilirsiniz. Sizce Bitcoin alınır mı? Fiyatı artar mı yoksa düşer mi? BTC yatırım yapmak mantıklı mıdır? Olumlu olumsuz fikir, tahmin ve analizleriniz için yorum yapınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*