Bankalar Kredi Kartlarıyla Kripto Para Satın Alınmasına Neden İzin Vermiyor?

banka-kripto-para-kredi

Kripto para birimleri daha popüler hale geldiğinde, kolay para kazanmak isteyen siber suçluların sayısı artacak. Online dolandırıcılık yeni bir şey değil ancak kripto para birimlerinin doğası, teknik uzmanlığa sahip olmayanların ek olarak savunmasız olabilecekleri anlamına gelir. Bankalar ve kredi kartı veren kuruluşlar bunu kabul ettiler, bu da satın alma ablukasının arkasında yatan sebep olabilir.

Son zamanlarda Bloomberg , JP Morgan Chase, Citigroup ve Bank of America gibi büyük kuruluşların kripto para satın almayı reddettiğini ve şirket yöneticilerinin müşterilerin aldatılabileceği yöntemleri analiz ettiğini bildirdi. Resmi olarak JP Morgan’ın tutumu, kripto para piyasasının düşmesi ve çökmesi durumunda insanların kredi kartı borçlarını geri ödememesi olabilir.

ICO Endişesi

Geçen yıl 3.7 milyar dolar kazanan fon toplama (ICEO) endişeler listesinin başında yer aldı. Para start-up’u genellikle büyük indirimlerle coin-token satmaktır. Son zamanlarda bazı sahte ICO’lar bildirildi ve yatırımcılar doğru bir şekilde araştırmazlarsa dolandırılabileceklerini gösteriyor. Kartların yayınlanması sıklıkla günlerce sürer ve kart sahipleri daha fazla soruna neden olan masraflara itiraz edebilir.

Çoğu büyük borsa ico kullanmaktan kaçındı, ancak bazı ICO’lar hala kredi kartıyla satın alımlarına izin veriyor. Dolandırıcıların sıcak yastığı olan Facebook, geçtiğimiz günlerde ICO reklamcılığının yasaklandığını bildirdi ancak bu, sahtekâr coin satışlarını yapmak için platformu kullanan kişileri durdurmadı. Kodak, geçen hafta sahte web sitelerinin ve Facebook hesaplarının potansiyel yatırımcıları teşvik ettiğini ve önceden planlanan dijital token Kodakcoin’i sattığını iddia ederek uyardı.

Bankadan Kredi Kullanarak Kripto Para Yatırımı Yapmak

Coinbase son zamanlarda, tüm kripto alımlarına %10’luk bir tarife ekleyen kredi kartı kullanımı için bir ‘nakit avans’ ücreti sundu. Bir blog yazısında şirket şunları söyledi;

“Bankalar ve kredi kartı veren kuruluşlar şimdi dijital para birimi alımlarına nakit avans ücreti ekleyebilirler. Müşteriler, bunları kredi kartı ekstrelerinde ayrı bir satır öğesi olarak görür. Bu ek ücretler Coinbase’den değildir . Bu ücretler doğrudan banka veya kredi kartı düzenleyicisi tarafından tahsil edildiğinden, ne yazık ki ne zaman ücretlendirilebileceğini veya ne kadara mal olacağını bilmenin bir yolu yok “dedi.

İnsanları kripto para almaya borç vermeyi önlemek, pazar için sağlıklı ve geçen ay tanık olduğumuz balon etkisine neden olmayacak. Sadece hakiki tüccarlar ve yatırımcılar kendi finansmanıyla ekosistem biraz daha kararlı hale gelebilir.

NOT: Bitcoin ve diğer tüm kripto para birimlerine yatırım yapmak son derece risklidir. Kısa zaman içerisinde yüksek kazançlar elde edebileceğiniz gibi yüksek kayıplar yaşayabileceğinizi de unutmayın. Bu nedenle borç alarak, bankalardan kredi çekerek vs. Bitcoin’e veya diğer kripto para birimlerine kesinliklikle yatırım yapılmamalıdır. Ancak elinizde para varsa bunun bir miktarıyla (kaybetmeniz halinde sizi üzmeyecek) şekilde yatırım yapılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*