Ana Sayfa / gündem / Alacağım Altını Kredi Kartına Taksitle Alabilir miyim?

Alacağım Altını Kredi Kartına Taksitle Alabilir miyim?

Pahası nedeni ile taksitle alıma aracı ödeme araçlarından ilk başvurduğumuz kredi kartları oluyor. Güncel olarak limitleri dahilinde sürekli alıma konu edebileceğimiz kredi kartları ile yüksek tutarlarda ürün almak ve bunu taksitler halinde ödemek bize maddi gücümüz açısından en kolay gelen husus. Burada gramajına göre hafif olmasına rağmen maddi varlığı ile yüksek tutarları bünyesinde barındıran altın alımında taksit yapan kredi kartları öncelikli oluyor. Fakat bu öncelik vatandaşın mağduriyetinin önlenebilmesi amacıyla atılan yeni düzenleme adımları neticesinde kaldırıldı.

Taksitle Altın Nasıl Alınır?

2018 yaz aylarında yapılan yasal düzenleme kredi kartına altın satışlarını ve alımlarını engelledi. Bu engelleme neticesinde daralan bir kuyumcu esnafı bulunuyor. Bu ekonomik daralmadan kurtulmak amacıyla kuyumcu esnaf odaları her fırsatta altın satışı için kredi kartına taksit imkanının geri getirilmesini talep ediyor. Bu talepler her ne kadar yerini bulmasa da, geçtiğimiz günlerde yeni bir düzenlemeye daha imza atan BDDK künye, kolye, yüzük gibi takılar ve altından yapılan mücevherler için altın alımlarda dört taksit imkanı getirdi. Bu yasak çeyrek, orta, tam yada cumhuriyet altını alımları için hala devam ediyor. Taksitle alım yaparak yatırım yapma çabasında olunan külçe altında bu yasaklardan payını almış durumda. Yani vatandaş düğün merasim gibi törenlerde öncelikli olarak takmak istediği küçük altını taksitle alamıyor bunun aksine tek çekim ile alınmış olsa dahi daha yüksek oranlardan almak zorunda kalıyor. Bunun nedeni ise bankaların almış olduğu komisyon tutarı.

Kart Limitini Nakite Çevirme

Vatandaş daha düşük fiyata altın alma arayışına girmişken, kredi kartına tek çekim sonrası alım için hem pazarlık yapamıyor hem daha yüksek tutara almak zorunda kalıyor. Bu durum kredi kartını nakite çevirme yolları olarak görünen bir husus olması nedeniyle BDDK Ağustos 2018 tarihinden itibaren kredi kartına taksitle altın alımına yasak getirdi. Zira bu durum kuyumcu esnafını derin düşüncelere aldırmış olsa da vatandaşlar nakit para yaratmak için maddi olarak mağduriyet yaşıyordu. Bu mağduriyetlerin önüne geçildi ki vatandaşında cebinde parası kalmış oldu.

Merasimlerde takmak hediye etmek için almak istediğiniz hediyelik altını taksitle alma imkanı çok yakın bir zaman önce hayata geçirildi. Bu durum yaz ayları öncesi düğünler başlamadan önce getirilmiş olması kuyumcu esnafları tarafından memnuniyetle karşılanıyor olsa da yeterli bulunmuyor.

Hakkında Habercoin

Farklı Makaleler

Türkiye’nin 2023 planlarında Ulusal Blockchain Altyapısı var

Türkiye’nin 2023 planlarında Ulusal Blockchain Altyapısı var.   Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.